Ana Sayfa Etiketler Paris İklim Anlaşması

Etiket: Paris İklim Anlaşması

Paris İklim Anlaşması TBMM’de kabul edildi

Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'na taraf olması için hazırlanan kanun teklifi tüm partilerin oyları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edildi.

“Fosil yakıt kullanımı 2050’de yüzde 75 düşecek”

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) “Dünya Enerji Dönüşümleri Görünümü” raporuna göre, 2050 yılında fosil yakıt kullanımında yüzde 75'ten fazla düşüş bekleniyor.

ABD Paris Anlaşması’na yeniden döndü

ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden göreve başlar başlamaz ilk icraat olarak Trump’ın iptal ettiği Paris İklim Anlaşması’na yeniden dönüş kararına imza attı.

Sivil toplumdan Paris Anlaşması için Türkiye’ye çağrı

Paris iklim Anlaşması’nın 5’inci yıldönümünde sivil toplum örgütleri Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı onaylamasını ve ulusal katkı hedeflerini iyileştirmesini talep ediyor.

ABD, Paris İklim Anlaşması’ndan resmen çekildi

ABD Paris İklim Anlaşması’ndan resmen çekildi. ABD Başkanı Donald Trump tarafından 2017 yılının haziranda çekilme kararı verilmiş ve geçtiğimiz yıl kasım ayında ise başvuru yapılmıştı.

Paris hedefleri için yıllık 886 milyar dolar yatırım gerekiyor

Allianz 2018 İklim ve Enerji İzleme Raporu’na göre, G20 ülkelerinin, Paris Anlaşması’nın iklim hedeflerine uyum için enerji sektöründe yıllık 886 milyar dolar yatırım yapması gerekiyor.

2030’da yenilenebilir enerji termikten daha ucuz olacak  

Carbon Tracker’ın araştırmasına göre, 2030 yılında rüzgar ve güneşten elektrik üretimi, kömüre dayalı elektrik üretiminin yüzde 96’sından daha ucuz olacak.

2017 yılında yenilenebilir enerji üretimi 465 TWh’a ulaştı

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın araştırmasına göre, 75 ülkede yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi 2017 yılında 465 TWh ile Fransa ölçeğindeki bir ülkenin enerji talebine eşdeğer seviyeye ulaştı.

Trump’ın yaptığı çılgınlık

Avrupa İklim Vakfı CEO’su Laurence Tubiana, ABD Başkanı Trump’ın anlaşmadan çekilme kararını “Bu çılgınca. Çünkü 4-5 derecelik bir ısınmayla dünyada büyük bir tahribat yaşanır” sözleriyle değerlendirdi.

Çin, ABD’nin Paris İklim Anlaşması’na yeniden katılmasını istiyor

Çin, ABD'nin Paris İklim Anlaşması'na yeniden katılmasını ve iklim değişikliğine karşı verilen küresel mücadeleye katkı yapmasını arzuladığını açıkladı.
× WhatsApp Hattı