Yenilenebilir enerji binalarda, enerji verimliliğini arttırıyor

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik sayesinde, binalarda üst düzey enerji verimliliği sağlandığını belirten Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER) Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde yapılan değişiklik hakkında değerlendirmelerde bulundu.

YENADER Yenilenebilir Enerji Araştırmaları DerneğiÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e bağlı olarak 1/1/2023 tarihinden 1/1/2025 tarihine kadar toplam yapı inşaat alanı 5.000 metrekare ve üzeri binaların birincil enerji ihtiyacının en az yüzde 5 oranında yenilenebilir enerji kullanımına sahip olması zorunlu hale geldi. Bu oran, 1 Ocak 2025 tarihinden sonra toplam yapı inşaat alanı 2000 metrekare ve üzerinde binalarda yüzde 10 olarak uygulanacak. Yeni yönetmeliklere göre hazırlanmayan projelere ruhsat verilmeyecek.

Sürdürülebilir bir gelecek için binalarda yenilenebilir enerji

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER) Başkanı Prof. Dr. Kerem AlkinYerli ve milli enerji kaynakları olan yenilenebilir enerji kaynakları bakımından ülkemizin oldukça yüksek potansiyeli olduğunu vurgulayan Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER) Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, mümkün olduğunda her koşulda yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması gerektiğini belirterek açıklamalarına şu şekilde devam etti:
“Yayınlanan yönetmelik doğrultusunda enerji verimliliği normal binalara kıyasla daha fazla olan ve kullandığı enerjinin bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar (NSEB) konseptine geçiş aşamalı olarak zorunlu hale geleceği görülüyor”.

1/1/2023 tarihinden 1/1/2025 tarihine kadar, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binaların enerji performans sınıfı en az ‘B’ olacak şekilde inşa edilmesi gerekiyor. Bu binaların kullandığı enerjinin en az yüzde 5’inin güneş, rüzgâr, jeotermal, biokütle ve biyogaz enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması zorunlu hale geliyor.

Yenilenebilir enerjinin binalarda kullanımının yaygınlaşması sürdürülebilir bir gelecek adına büyük önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Alkin, anı zamanda bu uygulamalar enerji alanında ülkemizin dışa bağımlılığının azaltılmasında da önemli rol üstleneceğinin altını çizdi.

Enerji verimliliği için yenilenebilir enerji kullanımı şart

Akıllı binalar enerji verimliliğini artırmak amacıyla, binaların enerji harcamalarını kendi sistemleriyle kontrol ettiği yapılar olarak biliniyor. Kullanıcı konforundan ödün vermeden binanın enerji harcamalarını en az düzeyde tutmaya çalışan akıllı binalarda en ileri teknolojik sistemler kullanılmış olsa dahi yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılmadığı sürece yeterince etkin olamayacağını belirten Prof. Dr. Kerem Alkin:

“Binalarda güneş, rüzgâr, jeotermal, biokütle ve biyogaz enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanıldığında binanın ısıtma, klima, havalandırma ve aydınlatma enerjisi yükleri en aza iniyor. Akıllı binanın en önemli amacı binalarda enerji verimliliğini artırmak ve kullanıcı konforunu mümkün olan en az enerji harcamasıyla en üst düzeyde ve sağlıklı yollarla sağlamak olduğundan bu amaca ulaşmadaki en önemli kriter yenilenebilir enerji kaynaklarından en üst düzeyde yararlanmak olarak ortaya çıkıyor” dedi.

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER), yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması ve geliştirilmesine katkı sağlamak, enerji verimliliği hakkında bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirmek, doğal çevrenin korunması, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli, yaygın kullanımı ve ülke ekonomisine katkısı konusunda kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulan sivil toplum kuruluşu.

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren ülkelerdeki sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği geliştirmeyi ve kalkınma deneyimlerini bu ülkelerdeki kurum ve kuruluşlarla her düzlem de paylaşmayı amaçlamakta.

YENADER’in önceliği, üniversiteler, ar-ge kuruluşları ile diyalog kurarak, yenilenebilir enerjinin bilimsel gerekliliği konusunda işbirliği ortamı oluşturmak ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretmenin ekonomiye ve bireylere olan olumlu etkileri yönünde toplumu bilgilendirmek.

Önceki İçerikÇatılarda güneş enerjisi için çatı paneli
Sonraki İçerikEn büyük yüzer rüzgar çiftliğini petrol devleri planlıyor

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz