Türkiye Fas enerji anlaşması yenilenebilir enerji işbirliği LNG tedarik anlaşması

Türkiye ve Fas arasında enerji ve madencilik alanlarında önemli bir işbirliği adımı atıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, resmi ziyaret kapsamında Fas Enerji Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Leila Benali ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda iki ülke arasında enerji verimliliği, elektrik, hidrojen, petrol, doğal gaz, madencilik ve kritik mineraller alanlarında işbirliğini artıracak iki anlaşma imzalandığını duyurdu.

Ortak projeler hayata geçirilecek

Bayraktar, imzalanan anlaşmaların, Türkiye ve Fas’ın yenilenebilir enerji potansiyelini harekete geçirmeyi, ortak projeler geliştirmeyi ve enerji sektöründeki ilişkilerini güçlendirmeyi amaçladığını belirtti. Fas’ın güneş ve rüzgar enerjisi alanında sahip olduğu potansiyeli vurgulayan Bayraktar, bu alanlarda Türk teknolojisinin ve deneyiminin paylaşılacağını ifade etti.

Sürdürülebilir kalkınma hedefleri destekleniyor

İmzalanan anlaşmaların aynı zamanda sürdürülebilir kalkınma hedeflerini desteklediğini vurgulayan Bayraktar, Türkiye’nin LNG alabilme kapasitesi ve Fas’ın artan enerji talebine yönelik çözüm önerileri üzerinde durduklarını aktardı.

Teknik komite çalışmaları

Bayraktar, Temmuz ayında yapılacak teknik komite toplantısında somut projelerin ortaya konulacağını ve kamu şirketleri ile özel sektörün bu projelerde nasıl işbirliği yapabileceğini ele alacaklarını belirtti. Bu çalışmaların, Türkiye ve Fas arasındaki ticari ilişkileri daha da ileriye taşıyacağına inandığını sözlerine ekledi.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.