Ana Sayfa Etiketler Türkiye

Etiket: Türkiye

IEA: “Türkiye’nin yenilenebilir kapasitesi yüzde 53 artacak”

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) tahminine göre, Türkiye'de 2021-2026 döneminde devreye girecek yenilenebilir enerji kapasitesinin yaklaşık yüzde 80'ini güneş ve rüzgar oluşturacak.

İPM: “Türkiye sıfır karbon hedefine 30 yılda ulaşabilir”

İstanbul Politikalar Merkezi’nin “Türkiye’nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050’de Net Sıfır” raporuna göre, ekonomide yapılacak düzenlemelerle Türkiye, karbonsuzlaşma hedefine 30 yıl içinde ulaşabilir.

Türkiye’de yenilenebilir enerjinin payı yüzde 53’e ulaştı

Türkiye'nin Ağustos 2021 itibariyle toplam elektrik kurulu gücünün 31.441 MW’sini hidroelektrik, 10.014 MW’sini rüzgar enerjisi, 7.435 MW’sini güneş enerjisi, 1.650 MW’sini jeotermal enerji ve 1.813 MW’sini ise biyokütle oluşturuyor.

Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücü 7 bin 325 MW’ye ulaştı

Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücü temmuz sonu itibarıyla 7 bin 325 megavata yükselirken, bunun 699 MW’sini lisanslı santraller, 6 bin 626 MW’sini ise lisanssız santraller oluşturdu.

Türkiye’ye Paris Anlaşması için çağrı yapıldı

37 sivil toplum kuruluşu Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylaması için kampanya başlattı. Anlaşmaya imza atan 197 ülkeden 191’i süreci tamamlarken, Türkiye henüz taraf olmadı.

Her alanda ‘yeşillenme’ sürecine girdik!

İklim değişikliği dayatması, ekolojik faktörler ve yaşam bizleri her alanda “yeşillenme” sürecine soktu. Bu süreç bundan sonra da artarak devam edecek. Yeşil tarım, yeşil enerji, yeşil çevre, yeşil teknoloji, yeşil kentler,...

WWF: “Türkiye su fakiri olma yolunda ilerliyor”

WWF-Türkiye artan nüfusu ve büyüyen kentleri nedeniyle su sıkıntısıyla karşı karşıya olan ülkemizin, iklim değişikliğinin de etkisi ile su fakiri olma yolunda ilerlediğine dikkat çekti.

YENADER: “Türkiye’nin yenilenebililir kapasitesi 2021’de 50 GW’ye çıkacak”

Yenilenebilir enerji alanındaki teşvikler salgına karşın yatırımların önünü kesmiyor. Ülkemizdeki toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünün 48.500 MW’dan 2021 yılının ilk yarısında 50 GW’yi geçmesi bekleniyor.

Sivil toplumdan Paris Anlaşması için Türkiye’ye çağrı

Paris iklim Anlaşması’nın 5’inci yıldönümünde sivil toplum örgütleri Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı onaylamasını ve ulusal katkı hedeflerini iyileştirmesini talep ediyor.

“Türkiye’nin hiçbir iklim politikası yok”

İklim Değişikliği Performans Endeksi 2021’e göre, Türkiye hiçbir iklim politikası veya hedefi olmamasına rağmen yenilenebilir enerji potansiyeli sayesinde geçen yıla göre altı sıra yükseldi.