Türkiye’nin enerji sektörüne yönelik en eski ve büyük organizasyonlarından 24. ICCI başladı. 2-4 Mayıs 2018 tarihleri arasında sürecek etkinliğin açılış konuşmasını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesinin son 15 yılda 36 bin MW seviyesinden, 87 bin MW’ye ulaştığını ve 90 bin MW seviyesine doğru yükseldiğini söyledi.

Yatırım maliyetlerindeki muazzam iyileşme sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı yatırımların, konvansiyonel kaynaklara dayalı olanlara rekabet edebilmeye başladığını belirten Yılmaz, Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesinde, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı santrallerin Türkiye’nin toplam elektrik üretim kapasitesindeki payının yüzde 46 olduğu bilgisini verdi.

2023 HEDEFİ ŞİMDİDEN GEÇİLDİ

EPDK başkanı bu santrallerin Türkiye’nin toplam elektrik üretimi içindeki payının yüzde 30’u aştığını ve böylelikle Türkiye’nin 2023 için belirlediği, elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payına yönelik yüzde 30’luk hedefi şimdiden karşıladığına dikkat çekti.

Konuşmasında lisanssız elektrik üretim sektörüne de değinen Mustafa Yılmaz, halihazırda 5 bin MW seviyesine yükselmekte olan bu alandaki kurulu gücün uzun vadede 6-7 bin MW’lara ulaşacağını kaydetti.

Önceki İçerikKüçük HES’lerin büyük kurucusu
Sonraki İçerikTÜREB: “5 milyar dolarlık rüzgar enerjisi yatırımı hayata geçecek”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz