Ana Sayfa Etiketler Epdk

Etiket: epdk

Güneş enerjisinde Türkiye’nin dünya sıralaması değişebilir

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yenilenebilir enerji kaynaklarının artan önemine dikkat çeken ÜÇAY Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, “2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre yenilenebilir enerji kullanımında 8. sıradayız. Güneş enerji sistemlerine yönelik bu talep daha da artarsa ilerleyen süreçte bu sıralama değişebilir” açıklamasında bulundu.

YEK bedeline yerli aksam desteği eklendi

EPDK tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında belirlenen YEK bedeline yerli aksam desteği eklendi.

Yeşil enerji bedeli kWh başına 92,62 kuruş olarak belirlendi

EPDK tarafından belirlenen yenilenebilir enerji bedeli Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeşil tarifeyi seçen tüketicilere, görevli tedarik şirketleri tarafından uygulanacak yeşil enerji bedeli, kilovatsaat başına 92,62 kuruş olarak belirlendi.

Hibrit düzenlemesiyle güneş sektörü ivme kazanacak

Güneş Enerjisi Sanayicileri Derneği (GENSED) tarafından yapılan açıklamada, EPDK’nın yeni düzenlemesiyle hibrit projelerdeki güneş santrallerinin sayısının artacağı ve sektörün ivme kazanacağı belirtildi.

Enerji tasarrufu için elektrik sektörü bir araya geldi

Enerji Bakanlığı ile EPDK’nin desteği ve ELDER’in koordinasyonunda 15 elektrik dağıtım şirketinin katılımıyla başlatılan “Hasat” projesi ile dağıtım şebekesinde teknik kayıpların azaltılarak verimliliğin artırılması amaçlanıyor.

YEKDEM’de başvuru tarihi 21 Aralık olarak belirlendi

EPDK, 2021 yılı YEKDEM başvurusunu yapmayan Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) belgeli üretim tesisleri için son başvuru tarihini 21 Aralık 2020 tarihi olarak belirledi.

YEKDEM maliyeti revize edildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Kasım ayı YEKDEM maliyeti revize edildi. Karara göre, maliyet öngörüsü 2020 yılı Kasım ayı için 106.36 TL/MWh olarak revize edildi.

Karapınar GES için lisans verildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi kapsamında yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla kurulacak Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'ne lisans verdi.

Biyokütle santrallerindeki usulsüzlüklere sıkı denetim

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) biyokütle santrallerinde biyogaz yerine doğal gaz kullanılması gibi mevzuata aykırı usulsüz uygulamaların önüne geçmek için santralleri yerinde inceleyecek.

2021 için YEKDEM başvuruları 2 Kasım’da sona eriyor

EPDK, 2021 yılında Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'ndan (YEKDEM) yararlanmak isteyen üretim lisansı sahibi tüzel kişilerin en geç 2 Kasım'da başvuru yapmaları gerektiğini duyurdu.