Ana Sayfa Etiketler Epdk

Etiket: epdk

Depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi için 110 milyar dolarlık başvuru geldi

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 19 Kasım'da yürürlüğe giren rüzgar ve güneş enerjisi tesislerinde elektrik depolama düzenlemesi sonrasında yatırımcılardan toplam kurulu gücü 67 bin 349 MW olan 909 adet başvuru geldiğini söyledi.

GENSED: “Lisanssız yönetmeliği geriye doğru işletilmesin”

Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile ilgili açıklama yapan GENSED, yönetmeliğin geriye doğru işletilmesinin çok sayıda projenin finansman sıkıntısı yaşamasına neden olacağı uyarısı yaptı.  

Güneş enerjisinde Türkiye’nin dünya sıralaması değişebilir

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yenilenebilir enerji kaynaklarının artan önemine dikkat çeken ÜÇAY Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, “2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre yenilenebilir enerji kullanımında 8. sıradayız. Güneş enerji sistemlerine yönelik bu talep daha da artarsa ilerleyen süreçte bu sıralama değişebilir” açıklamasında bulundu.

YEK bedeline yerli aksam desteği eklendi

EPDK tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında belirlenen YEK bedeline yerli aksam desteği eklendi.

Yeşil enerji bedeli kWh başına 92,62 kuruş olarak belirlendi

EPDK tarafından belirlenen yenilenebilir enerji bedeli Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeşil tarifeyi seçen tüketicilere, görevli tedarik şirketleri tarafından uygulanacak yeşil enerji bedeli, kilovatsaat başına 92,62 kuruş olarak belirlendi.

Hibrit düzenlemesiyle güneş sektörü ivme kazanacak

Güneş Enerjisi Sanayicileri Derneği (GENSED) tarafından yapılan açıklamada, EPDK’nın yeni düzenlemesiyle hibrit projelerdeki güneş santrallerinin sayısının artacağı ve sektörün ivme kazanacağı belirtildi.

Enerji tasarrufu için elektrik sektörü bir araya geldi

Enerji Bakanlığı ile EPDK’nin desteği ve ELDER’in koordinasyonunda 15 elektrik dağıtım şirketinin katılımıyla başlatılan “Hasat” projesi ile dağıtım şebekesinde teknik kayıpların azaltılarak verimliliğin artırılması amaçlanıyor.

YEKDEM’de başvuru tarihi 21 Aralık olarak belirlendi

EPDK, 2021 yılı YEKDEM başvurusunu yapmayan Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) belgeli üretim tesisleri için son başvuru tarihini 21 Aralık 2020 tarihi olarak belirledi.

YEKDEM maliyeti revize edildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Kasım ayı YEKDEM maliyeti revize edildi. Karara göre, maliyet öngörüsü 2020 yılı Kasım ayı için 106.36 TL/MWh olarak revize edildi.

Karapınar GES için lisans verildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi kapsamında yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla kurulacak Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'ne lisans verdi.