Patent dönüşüm Yeşil ve dijital dönüşüm 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı

2023 yılı sonu itibariyle yeşil ve dijital dönüşümde 3 bin patent hedefi belirlenirken, bu rakamın 2024’te 3 bin 800’e ulaşması bekleniyor.

Ankara’da, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı işbirliğiyle hazırlanan 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, sanayi kesiminde fikri mülkiyet bilincinin ve yenilikçilik kültürünün artırılması büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda, fikri mülkiyet haklarının daha bilinir kılınması adına eğitimler ve bilgilendirme çalışmaları düzenlenmesi planlanıyor. 2024’te Türkiye’nin yeşil ve dijital dönüşümde 3800 patent başvurusu hedefi bulunuyor.

Eğitimde fikri mülkiyet bilincinin arttırılması

Öğrencilere yönelik buluş, tasarım yarışmaları ve sergiler organize edilmesi beklenirken, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda görev alan idareci ve öğretmenlere fikri mülkiyet haklarına dair bilgilendirmeler yapılacak. Üniversite öğrencileri için patent araştırma becerilerinin artırılmasına yönelik faaliyetler de gündemde.

Patent dönüşüm Yeşil ve dijital dönüşüm 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık ProgramıEkonomik dönüşüm ve fikri mülkiyet varlıkları

Teknoloji geliştirme bölgeleri, AR-GE ve tasarım merkezlerinin envanteri oluşturulacak ve bu bölgelerdeki yönetici şirketlere, bölge firmalarına sınai mülkiyet eğitimleri vermeleri için destek sağlanacak. Türkiye’nin fikri mülkiyet varlıklarını ekonomik değere dönüştürme hedefiyle, telif haklarına dayalı endüstrilerin ekonomik değerlerinin ölçümü yapılacak.

Yeşil ve dijital dönüşümde patent süreçleri

Yeşil ve dijital dönüşümde patent verileriyle teknolojik eğilimlerin belirlenmesi adına raporlar hazırlanacak. Bu alandaki patent başvuruları için “hızlı inceleme süreçleri” oluşturularak, başvuruların daha hızlı ve etkin bir şekilde değerlendirilmesi planlanıyor. İlgili alanlarda incelemelerde bulunacak insan kaynaklarına da yatırım yapılması öngörülüyor.

Türkiye’nin uluslararası patent hedefleri

Yeşil ve dijital dönüşümde ulusal ve uluslararası patent başvuruları analiz edilerek, Türkiye’nin uluslararası patent başvuru sayısının 2024’te 2 bin 400’e ulaşması hedefleniyor. Aynı zamanda, AB’ye yapılan coğrafi işaret başvurularında da artış öngörülüyor.

Bu rapor, Türkiye’nin yeşil ve dijital dönüşümde atacağı adımları ve bu alandaki patent çalışmalarını ön plana çıkararak, ülkenin sürdürülebilirlik ve yenilik konularında nasıl bir yol haritası izleyeceğini gösteriyor. Söz konusu adımlar, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek ve ülkenin global arenada daha rekabetçi bir konuma gelmesini sağlayacak.

Content Protection by DMCA.com

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.