Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları

Zorlu Enerji’nin 2030 yılına kadar 1,2 milyon fidan dikimi gerçekleştirmeyi hedefleyen “Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi”, 2022 yılında ikinci ödülünü aldı.

Zorlu EnerjiZorlu Enerji’nin iklim krizinin etkilerini azaltmak için 2010 yılında başlattığı günümüze kadar yaklaşık 420 bin fidan dikimi gerçekleştirilen Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi, Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi kapsamında  ödüllendirildi. Enerjimiz Geleceğimiz ödülünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez verdi. Ödülü alan Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, karbon emisyonunu azaltmaya katkı alanındaki çabalarının ödüllendirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek teşekkür etti.

“Sürdürülebilir bir dünya için çalışmak en önemli motivasyon”

Faaliyetlerini, Türkiye’nin sürdürülebilirlik alanında gelişmesine katkı sağlama amacıyla sürdüren Zorlu Enerji, 2030 yılına kadar operasyonlarından kaynaklanan emisyonları sıfırlama hedefi doğrultusunda çalışıyor.

Zorlu Enerji CEO'su Sinan Ak
Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak: “Projemizin bu yıl içindeki ikinci ödülünü TC. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in elinden almak gurur verici. 2030 yılına kadar toplam üretim içinde yenilenebilir enerjinin payını yüzde 100’e çıkarma, operasyon ve enerji üretiminde net sıfır emisyona sahip bir kurum olma ve biyoçeşitliliğin korunması ve iyileştirilmesi için 10 milyon TL yatırım yapma hedefimiz var. Yanı sıra 2040 yılına kadar tüm değer zincirimizde net sıfır emisyona ulaşma hedefiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu yılın başında bu projemizle Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Ödülleri’nde İklim Eylemi kategorisinde de gümüş başarı ödülünün de sahibi olduk. Küresel iklim krizinin tüm dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olduğu günümüzde, sürdürülebilir bir gezegen ve toplum için çalışmak en önemli önceliğimiz olmaya devam edecek.”

Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi

 Sıfır Karbon Ayak İzi OrmanlarıSıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi iklim krizi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan sertifikalı fidan bağışıyla başladı. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Mehmet Zorlu Vakfı işbirliği ile 2017 yılında geliştirilerek büyütüldü. Projenin yeni hedefi 2030 yılına kadar 1,2 milyon fidan dikimi gerçekleştirmek. Türkiye’nin orman varlığının zenginleştirilmesine destek olan projenin hedefi 1,2 milyon ton karbon salımının önüne geçmek. Her geçen yıl artan çabalarla hedef büyüten proje kapsamında,  2017’de 35 bin, 2018’de 70 bin, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında da yıllık 90 bin fidan dikimi gerçekleştirildi.  Zorlu Enerji, 2030 yılına kadar her yıl 90 bin fidan dikimi gerçekleştirmek amacında.

Content Protection by DMCA.com
Önceki İçerikİnsan kaynaklı iklim değişimlerinin hava olaylarına etkisi sorgulanıyor
Sonraki İçerikYeşil dönüşüm Türkiye’de 300 bin yeni istihdam yaratabilir

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz