Ana Sayfa Etiketler Rüzgar enerjisi

Etiket: rüzgar enerjisi

Eksim Enerji 350 MW güneş enerjisi yatırımı yapacak

Rüzgar ve hidroelektrikten oluşan toplam 626 MW kurulu güce sahip olan Eksim Enerji hibrit projeler dahil yaklaşık 350 MW Güneş Enerji Santrali (GES) kurmayı hedefliyor.

Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisi için 17 ilde 29 YEKA ilan etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 17 ilde toplam büyüklüğü yaklaşık 1300 kilometrekare olan 29 araziyi rüzgar enerjisine dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ilan etti.

G7 ülkeleri 2030 yılına kadar 1 TW güneş enerjisi hedefliyor

G7 Zirvesi öncesinde bir araya gelen üye ülkelerin Çevre, İklim ve Enerji bakanları yayınladıkları ortak deklarasyonda 2030 yılına kadar 1 TW güneş enerjisi ve 150 GW off shore rüzgar enerjisi hedefi belirledi.

JERA, Belçika’nın offshore devi Parkwind’i alıyor

Japonya'nın önde gelen enerji şirketlerinden JERA, Belçika'nın önde gelen offshore (deniz üstü) rüzgar enerjisi şirketi Parkwind'i 1,7 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor.

Rüzgar enerjisinden elektrik üretimi yeni rekor kırdı

Türkiye Elektrik İletim A.Ş verilerine göre, Türkiye'de rüzgardan elektrik üretimi 11 Mart’ta toplam 811 bin 120 megavatsaate ulaşarak yeni bir rekor kırdı.

Rusya’nın nükleer devi Rosatom rüzgar enerjisinde büyüyor

Türkiye’de Akkuyu Nükleer Santral projesini yürüten Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, rüzgar enerjisinde 2027 yılına kadar 1,7 GW’a ulaşmayı hedefliyor.

Şili’den yeşil hidrojen yolculuğu

Şili, rüzgar enerjisi kaynaklarından faydalanarak fosil yakıtların alternatifi olan yeşil hidrojen üretimi konusunda öncü çalışmalar yürütmekte. Ülkenin 2040 yılına kadar dünya genelinde ilk üç üreticisi arasında yer alma hedefi bulunuyor.

Rüzgardan elektrik üretimi 17 Ocak’ta 208 bin MWh ile rekor kırdı

TEİAŞ verilerine göre, Türkiye'de 17 Ocak 2023 tarihinde, rüzgardan elektrik üretimi 208 bin 94 megavatsaat ile  tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Enerjisa, 55 MW’lik Akhisar RES’i bünyesine kattı

Enerjisa, Manisa'da bulunan Akhisar RES'i bünyesine katarak rüzgar enerjisindeki mevcut kurulu gücünü 332 MW'ye, toplam kurulu gücünü ise 3 bin 727 MW'ye yükseltti.

Rüzgar enerjisi ülkelerin ekonomik krizlerine set çekebilir

Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, özellikle gelişmekte olan ülkeler için mevcut ekonomik krizden çıkış yolunun rüzgar enerjisi olduğunu savunuyor.