Ana Sayfa Etiketler Rüzgar enerjisi

Etiket: rüzgar enerjisi

Polat Enerji 695 MW yenilenebilir enerji kurulu gücüne ulaştı

Polat Enerji Soma RES, Geycek RES, Poyraz RES, Seyitali RES, Göktepe RES ve Cıngıllı GES ile altı santralde toplam 695 MW yenilenebilir enerji kurulu gücüne ulaştı.

Geçen yıl 295 GW yenilenebilir enerji kapasitesi devreye alındı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Yenilenebilir Enerji Piyasası Güncelleme raporuna göre, geçen yıl küresel olarak devreye alınan yenilenebilir enerji kapasitesi bir önceki yıla göre yüzde 6 artış göstererek 295 GW seviyesine ulaştı.

Yenilenebilir enerji piyasasına bakış

Rüzgar ve güneş enerjisinde son yıllarda kaydedilen gelişmeye karşın YEKDEM bedellerinden YEKA ihalelerine, yatırımcıların döviz bazlı talebinden sanayicilerin şikayetine kadar bir çok sorun gündemdeki yerini koruyor.

Rüzgar enerjisinde Türkiye’ye yatırım çağrısı

İspanya’nın Bilbao şehrinde düzenlenen WindEurope etkinliğine katılan TÜREB Heyeti, rüzgar türbini tedarikçileri ve ana bileşen üreticilerine “Türkiye’ye yatırım yapmaları” çağrısında bulundu.

Cengiz Enerji, 3 rüzgar enerji santralini devreye aldı 

Cengiz Enerji, rüzgar enerji santrali yatırımına başladı. Üç etapta sayıları 28 adede ulaşacak türbinlerin Çankırı ve Sinop’taki üçü devreye alındı. Türbinlerin kurulu gücü, toplam 120 megavat olacak.  

Galata Wind, rüzgar ve güneş enerjisiyle büyüdü

Doğan Holding bünyesindeki Galata Wind, bu yılın ilk 9 ayında konsolide gelirlerini yüzde 33,1 artırarak 331 milyon liraya yükseltti. Şirketin net dönem karı ise yaklaşık 93 milyon TL olarak gerçekleşti.

Rüzgar enerjisinde yeni hedef 20 bin MW

TÜREB Başkanı Ebru Arıcı, “Rüzgar enerjisinde kurulu güç anlamında 10 bin MW önemli bir eşikti artık hedefimiz 20 bin MW kurulu rüzgar gücüne ulaşmak. Bunu yapabilecek sanayi, altyapı ve istihdam mevcut.” dedi.

Güneş ve rüzgardan elektrik üretimi artık kömürden daha ucuz  

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), 2020 yılı itibariyle yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim maliyetinin kömüre dayalı elektrik üretiminden daha ucuz hale geldiğini açıkladı.

Rüzgar enerjisinde her yıl 1.500 MW yeni kapasite gerekiyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi TÜREK@home “Türkiye Tedarik Zincirine Genel Bakış” oturumuyla sona erdi. Oturumda sektörün büyümesini sürdürmesi için canlı bir iç pazara ihtiyaç olduğu ve her yıl en az 1.500 MW yeni kurulu güç gerektiği belirtildi.

Güneş ve rüzgar enerjisi süratle gelişiyor

2018’de 100 GW güneş enerjisi dünya enerji envanterine girerken, 2025’e kadar rüzgarı, 2030’e kadar da kömürü geçmesi muhtemel. 2060’a kadar dünyada yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payının yüzde 40'a yükselmesi öngörülüyor.