Ana Sayfa Etiketler Rüzgar enerjisi

Etiket: rüzgar enerjisi

Cengiz Enerji, 3 rüzgar enerji santralini devreye aldı 

Cengiz Enerji, rüzgar enerji santrali yatırımına başladı. Üç etapta sayıları 28 adede ulaşacak türbinlerin Çankırı ve Sinop’taki üçü devreye alındı. Türbinlerin kurulu gücü, toplam 120 megavat olacak.  

Galata Wind, rüzgar ve güneş enerjisiyle büyüdü

Doğan Holding bünyesindeki Galata Wind, bu yılın ilk 9 ayında konsolide gelirlerini yüzde 33,1 artırarak 331 milyon liraya yükseltti. Şirketin net dönem karı ise yaklaşık 93 milyon TL olarak gerçekleşti.

Rüzgar enerjisinde yeni hedef 20 bin MW

TÜREB Başkanı Ebru Arıcı, “Rüzgar enerjisinde kurulu güç anlamında 10 bin MW önemli bir eşikti artık hedefimiz 20 bin MW kurulu rüzgar gücüne ulaşmak. Bunu yapabilecek sanayi, altyapı ve istihdam mevcut.” dedi.

Güneş ve rüzgardan elektrik üretimi artık kömürden daha ucuz  

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), 2020 yılı itibariyle yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim maliyetinin kömüre dayalı elektrik üretiminden daha ucuz hale geldiğini açıkladı.

Rüzgar enerjisinde her yıl 1.500 MW yeni kapasite gerekiyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi TÜREK@home “Türkiye Tedarik Zincirine Genel Bakış” oturumuyla sona erdi. Oturumda sektörün büyümesini sürdürmesi için canlı bir iç pazara ihtiyaç olduğu ve her yıl en az 1.500 MW yeni kurulu güç gerektiği belirtildi.

Güneş ve rüzgar enerjisi süratle gelişiyor

2018’de 100 GW güneş enerjisi dünya enerji envanterine girerken, 2025’e kadar rüzgarı, 2030’e kadar da kömürü geçmesi muhtemel. 2060’a kadar dünyada yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payının yüzde 40'a yükselmesi öngörülüyor.

Güriş yenilenebilir enerjide 1.130 MW kapasiteye ulaştı

Güriş Holding, yenilenebilir enerjide ikisi yurt dışında olmak üzere 26 santraliyle toplam 1.130 MW kurulu güce ulaştı. Güriş ayrıca rüzgar enerjisinde 765 MW ile en büyük yatırımcılar arasında.

Rüzgar enerjisinde 2 bin MW’lik mini YEKA planlanıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Tancan, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmalarını, rüzgar enerjisinde de yapmayı düşündüklerini belirterek, “Bu alanda 2 bin MW’lik yarışma ilan etmeyi planlıyoruz” dedi.

TÜREB’de eski başkan Ataseven yeniden aday

TÜREB’in seçimli genel kurulu 17 Mart’ta gerçekleşecek. TÜREB’in 2009 ile 2019 arasında üç dönem başkanlığını yapan Mustafa Serdar Ataseven seçimlerde yeniden aday olacak.

Rüzgardan elektrik üretimi rekor kırdı

Türkiye’nin rüzgar enerjisinden elektrik üretimi 2021 yılının Ocak ayında tarihte ilk defa aylık bazda yüzde 10 seviyesini geçti. Rüzgarda kurulu güç ise 9 bin MW’ye ulaştı.
× WhatsApp Hattı