Ana Sayfa Etiketler Enerji depolama

Etiket: enerji depolama

Fosil yakıtlardan çıkış, 12 trilyon dolar tasarruf sağlayacak

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmaya göre, temiz enerjiye geçiş fosil yakıt sistemine kıyasla küresel ölçekte trilyonlarca lira tasarruf sağlayabilmenin yanı sıra enerji arz güvenliğiyle ilgili jeopolitik riskleri de en aza indirebilir.

Shell Avustralya’da 100 MW kapasiteli batarya kuracak

Shell ve Edify Energy, Avustralya'nın Yeni Güney Galler Eyaleti’nde bulunan 333 MW’lik Darlington Point güneş santralinin yakınına 100 MW enerji depolama kapasitesine sahip batarya kurulması için işbirliği yapacak.

Güneş YEKA ihalesinde fiyat 30 kuruşun altı olacak

GÜYAD Başkanı Cem Özkök, “Güneş YEKA ihalesinde fiyatın 30 kuruşların altı olacağını tahmin ediyoruz. İlk YEKA ihalesinin 6,99 dolar/sentlik fiyatından epey aşağıda olacaktır” dedi.

İklim hedefleri için yenilenebilir enerji yatırımları üç kat artmalı

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) yenilenebilir enerjinin etkili bir şekilde kullanılması halinde iklim hedeflerine ulaşmanın kolaylaşacağını öngörüyor. İklim hedefleri için yenilenebilir enerji yatırımlarının üç kat artması gerektiği belirtiliyor.

Tesla 730 MWh enerji depolama kapasitesine sahip tesis kuracak

Tesla ve PG&E tarafından ABD’nin Kaliforniya eyaletinde saatte 182.5 MWh ve 4 saatte ise 730 MWh enerji depolama kapasitesine sahip tesis kurulacak. Projeyle pil depolama altyapısında büyük bir ilerleme sağlanmış olacak.

Pil kapasitelerinin artması yenilenebilir enerjinin önünü açıyor

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) araştırmasına göre, pil kapasitesi dünya genelinde 2030 yılına kadar 180-420 GWh seviyesine yükselecek ve yenilenebilir enerjinin gelişmesine destek olacak.

Türkiye batarya teknolojisinde fırsatı yakalayabilir

Enerjinin nerede ve hangi teknoloji ile üretildiği konusu son yıllarda önemini hızla artırırken, küresel bazda düşük karbonlu enerji sistemine geçişte kilit rol oynayan yenilenebilir...

Nükleerin sonu geliyor mu?

Bloomberg’de yayınlanan bir analize göre, ABD’de kaya gazı keşfiyle bollaşan ve ucuzlayan doğalgazın yanısıra yenilenebilir enerjinin depolanmasıyla ilgili batarya teknolojilerin gelişmesi nükleer enerjinin sonunu getirebilir.

“Yenilenebilir enerjinin payı yüzde 50’den fazla olabilir”

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Değer Saygın, yapılan çalışmaların Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının 2026 yılında toplam elektrik üretimi içindeki payının yüzde 50’den fazla olabileceğini ortaya koyduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük güneş parkına depolama sistemi kuruldu

2030 yılında 5 bin MW’lik güneş enerjisi kurulu gücüne ulaşması hedeflenen Dubai’deki Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Parkı’na 1.2 MW kapasiteli enerji depolama tesisi kuruldu.