Ekos Elektrik 2023 finansal sonuçları Ekos Elektrik yenilenebilir enerji projeleri Ekos Elektrik yeni yatırımlar
Ekos Elektrik 2023 finansal sonuçları Ekos Elektrik yenilenebilir enerji projeleri Ekos Elektrik yeni yatırımlar Faaliyet Raporu
EKOS Electric 2023 Faaliyet Raporu

Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş (IST: EKOS), 2023 yılında bir önceki yıla göre %25 artışla 1,2 milyar TL ciro elde etti.

Şirket, yeni tesis yatırımları ve yenilenebilir enerji projeleri ile büyümesini sürdürüyor. EKOS Elektrik, 2023 yılında toplam cirosunu %25 artırarak 1,2 milyar TL’ye ulaştırdı. Şirketin net karı, %93’lük bir artışla 150,1 milyon TL oldu. İhracat gelirleri ise 212,6 milyon TL’ye ulaştı. EKOS Elektric Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, bu başarıyı ileri teknoloji kullanımı ve mühendislik gücüne dayandırıyor.

Başlıca finansal göstergeler

Toplam Varlıklar: 2,8 milyar TL
Özkaynaklar: 1,9 milyar TL
FAVÖK: 226 milyon TL

Yeni yatırımlar ve üretim tesisleri

EKOS Elektrik, Avrupa pazarında büyüme hedefi doğrultusunda Portekiz’in Porto şehrinde EKOS Europe adını verdiği yeni üretim merkezini faaliyete geçirdi. Şirket ayrıca Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir üretim tesisi kiralayarak anahtarlama ekipmanları ve koruma kumanda pano üretim kapasitesini artırmayı planlıyor. Akbaş, Balıkesir’de 35 bin metrekarelik yeni bir fabrika yatırımının 2024 yılı içinde faaliyete geçmesini hedeflediklerini belirtiyor.

Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımları

Ekos Elektrik, 2024 yılında elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarına devam etmeyi planlıyor. 2023 yılı sonunda Balpark otoparklarında 11 adet şarj istasyonunu devreye alan EKOS Electric, Balıkesir ve çevre illerinde 150 noktaya şarj istasyonu kurmayı hedefliyor​​.

Karbon ayak izinin azaltılması

Ekos Elektrik, karbon ayak izini ölçme ve azaltma yönünde stratejiler geliştiriyor. Şirket, Erguvan ile iş birliği yaparak karbon ayak izini azaltmak için ‘Azalt’ adlı karbon yönetim çözümünü uygulamaya başladı. Ekos, Türkiye’de enerji sektöründe ISO 14064-1 standardına göre kapsam 3 emisyonlarını hesaplayan ilk şirketlerden biri oldu​​.

Ekos Elektrik 2023 finansal sonuçları Ekos Elektrik yenilenebilir enerji projeleri Ekos Elektrik yeni yatırımlar Yenilenebilir enerji projeleri

Ekos Elektrik, yurt içinde ve yurt dışında yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şirket, enerji depolamalı rüzgar ve güneş enerji santralleri kurma projelerini sürdürüyor. 2023 yılında toplam satışlarını %25 artırarak 1,2 milyar TL’ye ulaştıran şirket, toplam varlıklarını 2,8 milyar TL’ye yükseltti​.

Ekos Elektrik üretim ve ihracat kapasitesi

Ekos Elektrik, sahip olduğu üretim kapasitesi ve ihracat başarısıyla dikkat çekiyor. İşte şirketin üretim ve ihracat kapasitesi ile ilgili veriler:

Kuruluş Yılı: 2000
Üretim Tesisi Sayısı: 6 adet
Çalışan Sayısı: 400+
Yıllık Üretim Kapasitesi: 7.000+ hücre
İhracat Yapılan Ülke Sayısı: 34+ ülke
2023 Yılı Net Satış: 1,2 milyar TL
2023 Yılı İhracat Payı: %18
General Electric Katma Değerli Satıcısı Olarak Geçen Süre: 21 yıl
Piyasa Değeri: 339 milyon ABD doları

Gelecek planları

EKOS Electric, Balıkesir’de 35 bin metrekarelik alana kurmayı planladığı yeni fabrika yatırımı için hazırlıklarını sürdürüyor. Şirket, tasarım, proje çizimi ve saha kontrol işleri için bir proje yönetim firması ile anlaşma sağladı. Fabrikanın ilk fazının 2024 yılı içinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Tarık Akbaş, mühendislik becerileri, araştırma ve kaliteye verilen önem ile gelecekteki hedeflerini gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirtti. 400’den fazla çalışanı, paydaşları ve yatırımcılarının desteğiyle şirket, yenilikçi ve sürdürülebilir enerji çözümleri sunmayı sürdürecek​​​​.

Ekos Elektrik’in yeni alanlara yatırımları

Ekos Elektrik 2023 finansal sonuçları Ekos Elektrik yenilenebilir enerji projeleri Ekos Elektrik yeni yatırımlar
Tarık Akbaş, Ekos Elektrik, Yönetim Kurulu Başkanı

Elektrik depolama ve santral işletmeciliği

Ekos Elektrik, trafo üreticisi ve anahtar teslim trafo merkezi tedarikçisi olarak elektrikli araç şarj ağı işinden sonra santral işletmeciliği ve elektrik depolama işine de girmeyi planlıyor. Şirket, bu yeni alanlara yatırım yaparak enerji sektöründeki varlığını genişletmeyi hedefliyor.

Ekos Mobilite ve şarj ağı işletmeciliği

Ekos Elektrik, elektrikli araç şarj ağı işletmeciliğine olan ilgisini, elektrik sektöründeki yeniliklere olan ilgisi ve elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla bu alanda gelecek görmesi nedeniyle geliştirdi. 2022 sonunda Ekos Mobilite adını verdikleri şirketi kurarak, 2023 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) lisanslarını aldılar.

Balıkesir ve çevresinde şarj istasyonları

Ekos Elektrik, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile anlaşarak Balpark otoparklarında geniş bir şarj istasyonu ağı kurmaya başladı. Şirket, şu anda 50’den fazla istasyon sayısına ulaşmış durumda ve hedefi 100-150 istasyonluk bir otopark ağı yaratmak.

Elektrik altyapı ekipmanları üretimi

Ekos Elektrik, orta gerilim ve alçak gerilim trafo merkezleri, anahtarlama ekipmanları ve dağıtım trafoları üreterek geniş bir yelpazede elektrik altyapı ihtiyacına cevap veriyor. Dağıtım trafosu fabrikası da faaliyete geçmek üzere olan şirket, elektrik altyapı çözümlerinde sektördeki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

Bu yatırımlar ve yeni projeler, Ekos Elektrik’in enerji sektöründe büyüme stratejisini ve geleceğe yönelik hedeflerini göstermektedir.

EKOS Elektrik 2023 Faaliyet Raporu’nu indirmek için tıklayınız.

Bu makalemiz ilginizi çektiyse Ekos Elektrik ve Hitachi Energy arasında anlaşma başlıklı makalemiz de inceleyebilirsiniz.


Yatırım Tavsiyesi Değildir

Bu makalede yer alan bilgiler, genel bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak kabul edilmemelidir. Burada sunulan veriler ve görüşler, herhangi bir finansal yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmanlık hizmeti almanız gerektiğini vurgulamak için sunulmaktadır. Yatırım kararları kişisel durumunuz, risk toleransınız ve finansal hedefleriniz göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

Bu içerik, okuyucuları piyasa trendleri ve sektörel gelişmeler hakkında bilgilendirmeyi amaçlar, ancak yesilhaber.com.tr ve editörleri bu içeriğin doğruluğu, eksiksizliği veya güvenilirliği konusunda herhangi bir garanti vermez. Yazarlar ve yayıncılar, bu makalede sunulan bilgilerin kullanımından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamaz.

Okuyucular, yatırım kararları almadan önce kendi araştırmalarını yapmalı ve bağımsız finansal danışmanlarla görüşmelidir. Burada bahsedilen hisse senetleri ve finansal ürünler hakkında alım-satım kararı almadan önce, ilgili finansal ürünlerin risklerini ve getiri potansiyellerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmeniz önemlidir.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.