Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, Türkiye’de standartlara uygun yapılmayan milyonlarca çatının olası bir depremde büyük bir tehlike yaratacağını belirterek, “Standartlardan uzak çatılar kadar, üzerlerine plansız şekilde yerleştirilen güneş kollektörleri ve su depoları deprem anında oluşacak zararı artırır” dedi.

“STANDART DIŞI 7 MİLYON ÇATI”
Türkiye’de yapı güvenliğinin hayati olduğunu söyleyen Yavuz, şunları kaydetti: “Türkiye’de standartlardan uzak yapılmış yaklaşık 7 milyon çatı var. Konut stoğunun yüzde 60’ını 20 ya üstündeki binalar oluşturuyor ve kayıtsız konutlar var. Bu çatıların doğal afetlerde risklere yol açmaması için uzman kuruluşlar tarafından kontrol edilmesi gerekir.”

“TEDBİRSİZ İLAVE YÜK KOYMAYIN”
Tehlikeli bir çatının tehdit oluşturduğunu kaydeden Yavuz, şöyle devam etti: “Çatılarımızın üzerine güneşten sıcak su üreten kollektörler, su depoları, çanak antenler, baz istasyonları yerleştiriyoruz. Bu yükler, usulüne uygun olarak yerleştiriliyorsa problem yaşanmaz ama maalesef buna uymayan çok örnek var. İzinsiz ve plansız yapılan ilaveler, rüzgar, fırtına, deprem gibi durumlarda ciddi yaralanma ve ölümlere sebep olabiliyor. Çatının bu tip sistemleri taşımadığı görüldüğünde tedbir alınmadan çatı üzerine ilave yük konulmamalı.”

Önceki İçerikElektrikli cihazlarınızı hesaplayarak kullanın
Sonraki İçerik‘Akıllı camlar’ görücüye çıkacak

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz