Boğaziçi Üniversitesi enerji konferansı IAEE 45. Uluslararası Enerji Konferansı Türkiye enerji sektörü gelişmeleri Boğaziçi Üniversitesi LogoBoğaziçi Üniversitesi, 25-28 Haziran 2024 tarihlerinde 45. IAEE Uluslararası Enerji Konferansı’na ev sahipliği yapacak.

Enerji profesyonelleri ve karar vericiler, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşecek 45. IAEE Uluslararası Enerji Konferansı’nda buluşuyor. Konferans, enerji sektörünün geleceği ve sürdürülebilirlik konularında önemli tartışmalara ev sahipliği yapacak. “Geçiş Döneminde Enerji Sürdürülebilirliği, Güvenliği, Verimliliği ve Erişilebilirliği” başlıklı konferans, 70 ülkeden 450 delegeyi bir araya getirecek.

Türkiye, enerji dönüşümünde kilit rol oynuyor

Türkiye’nin enerji kaynakları ve tüketim merkezleri arasındaki stratejik konumu, onu enerji sektöründe önemli bir oyuncu haline getiriyor. Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Konferans Genel Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin bu alandaki potansiyelinin ve bölgesel işbirliği fırsatlarının altını çiziyor.

Enerji sektörünün büyük buluşması

IAEE konferansları, 1979 yılından bu yana enerji ekonomisi alanındaki en son gelişmeleri ve tartışmaları takip etmek için önemli bir platform sunuyor. Bu yılki konferans, “Geçiş Döneminde Enerji Sürdürülebilirliği, Güvenliği, Verimliliği ve Erişilebilirliği” temasıyla, enerji sektörünün karşı karşıya olduğu zorlukları ve fırsatları ele alacak. Küresel ısınma, jeopolitik gelişmeler, enerji dönüşümü, petrol ve gaz güvenliği, elektrik piyasaları, hidrojen enerjisi ve enerji finansmanı gibi kritik konular, özel sektör, kamu ve akademi dünyasından uzmanların katılımıyla derinlemesine tartışılacak.

Boğaziçi Üniversitesi enerji konferansı IAEE 45. Uluslararası Enerji Konferansı Türkiye enerji sektörü gelişmeleri
Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Konferans Genel Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu

Konferansın gündemindeki önemli başlıklar

Jeopolitik riskler ve enerji güvenliği
Ukrayna savaşı ve diğer jeopolitik gerilimlerin enerji arz güvenliği üzerindeki etkileri.

AB Yeşil Mutabakatı ve RePowerEU
Avrupa’nın enerji politikalarındaki değişimlerin Türkiye ve dünya için sonuçları.

Enerji erişilebilirliği ve adalet
Gelişmekte olan ülkelerde enerjiye erişimin sağlanması ve enerji yoksulluğunun azaltılması.

Ulaşım sektöründe sürdürülebilirlik
Elektrikli araçlar, şarj altyapısı ve diğer sürdürülebilir ulaşım çözümleri.

Elektrik piyasalarında karbonsuzlaşma
Yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu ve karbon fiyatlandırma mekanizmaları.

Hidrojen enerjisinin yükselişi
Hidrojenin enerji dönüşümündeki rolü ve Türkiye’nin hidrojen stratejisi.

Enerji yatırımlarının finansmanı
Enerji projelerinin finansmanında yaşanan zorluklar ve yeni finansman modelleri.

Boğaziçi Üniversitesi enerji konferansı IAEE 45. Uluslararası Enerji Konferansı Türkiye enerji sektörü gelişmeleri
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmet Naci İnci

Açılış oturumu: Enerji liderleri bir arada

Uluslararası Enerji Ekonomisi Zirvesi’nin açılış oturumunda önemli isimler bir araya geliyor. Konferans Genel Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, IAEE Başkanı Anne Neumann, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmet Naci İnci ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın katılımıyla gerçekleşecek açılış konuşmaları, enerji sektörünün geleceğine dair önemli mesajlar verecek.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneği (IAEE)

1977 yılında kurulan IAEE, enerji ekonomisi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biridir. 4.000’den fazla üyesiyle küresel bir ağ oluşturan IAEE, enerji alanındaki araştırmaları, eğitimi ve diyaloğu desteklemektedir. Derneğin düzenlediği konferanslar, enerji sektörünün gelişimine yön veren önemli platformlar olarak öne çıkmaktadır.

Geçmiş IAEE Konferansları ve Türkiye’nin rolü

IAEE konferansları, enerji ekonomisi alanındaki en son gelişmeleri ve tartışmaları takip etmek için önemli bir fırsat sunuyor. Türkiye, 2008 ve 2015 yıllarında İstanbul ve Antalya’da düzenlenen IAEE konferanslarına ev sahipliği yaparak enerji alanındaki uluslararası işbirliğine katkı sağlamıştı. Bu yıl Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan 45. IAEE Uluslararası Konferansı, Türkiye’nin enerji sektöründeki lider rolünü bir kez daha pekiştirecektir.

Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği (TRAEE) ve uluslararası işbirliği

2005 yılında kurulan TRAEE, Türkiye’deki enerji ekonomisi alanındaki bilgi paylaşımını ve işbirliğini teşvik etmeyi amaçlıyor. TRAEE, IAEE’nin Türkiye şubesi olarak faaliyet göstermekte ve üyelerine uluslararası bir enerji profesyonelleri ağıyla bağlantı kurma fırsatı sunuyor.

45. IAEE Konferansı: Enerji sektörünün geleceğine ışık tutuyor

Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan 45. IAEE Uluslararası Konferansı, enerji sektörünün geleceğine yön verecek önemli bir etkinlik olacak. Konferans, enerji alanındaki en son gelişmeleri ve tartışmaları takip etmek, sektördeki uzmanlarla ağ oluşturmak ve işbirliği fırsatlarını keşfetmek için eşsiz bir platform sunuyor.

Yeşil Haber olarak biz de bu önemli konferansı yerinde takip ederek, enerji sektörünün geleceğine dair en güncel haberleri ve analizleri sizlerle paylaşacağız.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.