Akfen Holding tarafından Van’ın Edremit ilçesinde 600 bin metrekarelik alanda çalışmaları devam eden toplam 30 MW kapasiteli güneş enerjisi santralinin (GES) 20 MW’lik ilk etabının eylül ayında üretime geçmesi planlanıyor. Yaklaşık 55 milyon dolarlık yatırımla hayata geçmesi planlanan lisanslı Güneş Enerjisi Santrali ile 30 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın belirlediği güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek bölgeler arasında en yüksek ikinci kotayı alan Van, yıllık 3 bin 68 saatlik güneşlenme süresi ve bin 635 kilovatsaat/metrekarelik global radyasyon değerlerine sahip. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van’ın teknik, coğrafi ve iklim parametrelerinin etkisi, elektrik enerjisi üretim verimliliği ve GES yatırımlarına uygun arazi varlığı açısından Türkiye’de birinci sırada yer aldığını söyledi.

2011’de yayımlanan 6094 sayılı kanun ile izin verilen 600 megavatlık lisanslı GES kotasının 28 kente tahsis edildiğini, bu iller arasında 77 megavat ile en yüksek ikinci kotanın Van’a verildiğini belirten Güray, 600 megavatlık GES lisanslı kotasının TEİAŞ tarafından il bazında yapılan yarışma usulü ile megavat başına en yüksek katkı payı sunan firmalara ayrıldığını anlattı.

29 Nisan 2015’te Van için yapılan yarışmada, Türkiye’de megavat başına 2 milyon 960 bin lirayla en yüksek katkı payını Akfen Holding bünyesindeki Akfen Yenilenebilir Enerji’nin verdiğini dile getiren Güray, şöyle devam etti: “Bu rekor katkı payıyla Van’ın GES yatırımlarındaki yeri ve önemi özel sektör tarafından tescillenmiştir. Akfen Yenilenebilir Enerji, toplamda 88 milyon 356 bin lira teklifle Van için ayrılan 77 MW kapasitenin 30 MW’sini elde ederek ön lisans alma hakkı kazandı.

Kalkınma ajanslarının görevlerinden biri de yatırımcıların izin ve ruhsatlarının yerelde takibi. Bu kapsamda sürecin hızlanmasını sağladık ve şu anda 30 megavatlık yatırımın 20 megavatlık kısmı tamamlanmak üzere. Eylül ayında hizmete girecek. Kalan 10 megavat ise önümüzdeki yıl tamamlanarak devreye alınacak. Toplamda 30 megavat yatırım ilimize kazandırılacak.”

GÜNEŞ İHTİSAS BÖLGESİ İÇİN BAŞVURU

DAKA olarak Van’da “Güneş Enerjisi İhtisas Endüstri Bölgesi” kurulması için başvuru yaptıklarını dile getiren Güray, şunları kaydetti: “Amacımız Van’ın güneş enerjisi potansiyelini harekete geçirmek. Gerçekleşen yatırımın bu alanda öncü olacağını düşünüyorum. Daha büyük güneş enerjisi yatırımları bölgemize gelecek. 2013’te ilgili lisans ihalesinde Akfen Holding 30 megavat aldı. 45 megavat ve 2 megavat güçlerinde iki projenin ön lisanslarını da başka firmalar aldı.

Onların da kısa süre içinde faaliyete geçmesini bekliyoruz. Bu yatırımın ilk fitili ateşlemesi anlamında önemli olduğunu düşünüyorum. Azımsanamayacak derecede ciddi bir yatırım. 600 dönüm üzerine kurulacak GES, Güneş Enerjisi İhtisas Endüstri Bölgesi için önerdiğimiz alanın bitişiğinde yer alıyor.”

Güray, “güneş şehri” anlamına gelen “Tuşba” adıyla yıllarca Urartu Krallığı’na başkentlik yapan Van’ın güneş enerjisi bakımından resmi değerlerde Türkiye ikincisi olsa da sahadaki ölçümlerde birinci sırada yer aldığını söyledi.

Bu potansiyeli ortaya koymak ve yatırımcıların ilgisini çekmek amacıyla 2009’dan bu yana çalışmalar yaptıklarını belirten Güray, “Bu kapsamda ilk olarak Akdamar Adası’nda çalışmalara başladık. Onunla başlayan güneş enerjisi yolculuğumuz çarpan etkisiyle büyüyerek bugünlere geldi. Geçen hafta İzmir’de Yaşayan Şehirler Platformu’nda güneş enerjisi projemizle en iyi proje ödülünü aldık. 3 güneş enerjisi sempozyumu düzenledik. Bu anlamda çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” diye konuştu.

TOPLAM YATIRIM 80 MİLYON DOLARI GEÇECEK

Van’ın Edremit ve Tuşba ilçelerindeki 3 farklı alana kurulacak 3 santralin tamamlanmasıyla kentin elektrik enerjisi ihtiyacının önemli kısmının kendi kaynaklarıyla karşılanacağını, aynı zamanda yeni istihdam alanı yaratılacağına işaret eden Güray, “3 bölgede uygulanacak projelerin toplam yatırım miktarı, katkı paylarıyla birlikte 80 milyon doları bulacak. Bunun yanında lisansa tabi olmayan yatırımlar var. Bizim arzumuz bu işin teknolojisinin de Van’da üretilmesi. Zaman içinde sürecin bu yöne evrileceğine inanıyorum” dedi.

Önceki İçerikJeotermal enerjinin elektrikteki payı yüzde 2.4’e çıktı
Sonraki İçerikGüriş’in 2020 yenilenebilir enerji hedefi 2 bin MW

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz