Ana Sayfa Etiketler Güneş enerjisi

Etiket: güneş enerjisi

Duru Bulgur elektriğinin yüzde 85’ini güneşten karşılayacak

Güneş enerjisi alt yapısını geliştirmeye karar veren Duru Bulgur, 2,8 MW kapasitesini yılsonuna kadar 5,8 MW’ye çıkaracak. Böylece elektrik tüketiminin yüzde 85’ini güneş panellerinden üretecek. 

Geçen yıl 295 GW yenilenebilir enerji kapasitesi devreye alındı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Yenilenebilir Enerji Piyasası Güncelleme raporuna göre, geçen yıl küresel olarak devreye alınan yenilenebilir enerji kapasitesi bir önceki yıla göre yüzde 6 artış göstererek 295 GW seviyesine ulaştı.

Huawei ile SolarAPEX 400 MW’lık anlaşma yaptı

Huawei Türkiye ve SolarAPEX arasında Intersolar Avrupa Güneş Enerjisi Konferans ve Fuarı'nda toplam 400 MW’lık sözleşme imzalandı.

Enerjicell çatı üstü GES kuracakları Kuveyt Türk’e yönlendirecek

Kuveyt Türk ile Turkcell’in iştiraki olan Enerjicell arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çatı üstü lisanssız güneş santrali için finansman kullanmak isteyen firmalar, Enerjicell tarafından Kuveyt Türk’e yönlendirilecek.

14. Solarex Fuarı 97 ülkeden 35 bin ziyaretçiyi ağırladı

7-9 Nisan arasında düzenlenen 14. Uluslararası Solarex İstanbul Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı 3 gün boyunca 97 ülkeden yaklaşık 35 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Yenilenebilir enerji piyasasına bakış

Rüzgar ve güneş enerjisinde son yıllarda kaydedilen gelişmeye karşın YEKDEM bedellerinden YEKA ihalelerine, yatırımcıların döviz bazlı talebinden sanayicilerin şikayetine kadar bir çok sorun gündemdeki yerini koruyor.

Diyarbakır OSB’de 15 fabrika elektriğini güneşten karşılıyor

Diyarbakır OSB’de faaliyet gösteren 15 fabrika Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 65 hibe desteğiyle güneş enerjisi santrali kurarak enerji giderinde yüzde 30 ila 70 arasında tasarruf sağladı.

Kömür sahalarına 13 bin MW güneş enerjisi kurulabilir

"Kömür Sahalarının Güneş Potansiyeli" raporuna göre, 22 termik santrale kömür sağlayan kömür sahalarına 13,189 MW kurulu gücünde güneş enerji santrali kurulabilir. Bu sayede yıllık 12,4 milyon ton karbon emisyonu önlenebilir.

BİM depo çatılarına toplam 7,3 MW güneş sistemi kurdu

Birleşik Mağazalar A.Ş (BİM) İstanbul Arnavutköy, Iğdır ve Denizli’den sonra beşinci güneş enerjisi sistemini Konya’daki deposunun çatısına kurarak, toplam 7,3 MW kurulu güce ulaştı.

Lisanssız GES şirketleri dağıtım bedelinin düşmesini istiyor

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Grubu Sözcüsü Av. Çiğdem Dilek, lisanssız güneş enerjisi üreticilerinin dağıtım şirketlerine ödeyecekleri dağıtım bedelinin yüzde 398 artmasını eleştirerek “Bu kararın düzeltileceğine inancımız tamdır” dedi.