Ana Sayfa Etiketler Güneş enerjisi

Etiket: güneş enerjisi

Güneş ve rüzgar enerjisi süratle gelişiyor

2018’de 100 GW güneş enerjisi dünya enerji envanterine girerken, 2025’e kadar rüzgarı, 2030’e kadar da kömürü geçmesi muhtemel. 2060’a kadar dünyada yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payının yüzde 40'a yükselmesi öngörülüyor.

YEKA GES-4 için başvurular 30 Mart 2022’de alınacak

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Güneş Enerjisi Santralleri-4 (YEKA GES-4) kapsamında toplam kapasitesi bin megavat olan15 yarışma düzenlenecek ve başvurular 30 mart 2022'de alınacak.

Güneş enerjisi yatırımlarını teşvik için yeni iş modeli önerisi

Solar3GW güneş enerjisi yatırımlarında uygulanan 5 iş modelini; öz tüketim, Lisanslı-İhaleli- Teşvikli, YEKA ve henüz Türkiye pazarında uygulanmayan Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşması (YETA) ile İhalesiz-Teşviksiz-Lisanslı modelleri masaya yatırdı.

Mini YEKA GES-3’te 55 yarışma yapılacak

Güneş enerjisinde mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA GES-3) yarışmalarına ilişkin program kapsamında 24-27 Mayıs tarihlerinde 55 yarışma gerçekleştirilecek.

TSKB, güneş enerjisine 200 milyon dolar finansman sağlayacak

Son 20 yılda 250 MW’lik güneş enerjisi projesine 250 milyon dolar kaynak sağlayan TSKB, önümüzdeki 2-3 yılda güneş enerjisine yaklaşık 200 milyon dolar daha ilave finansman sağlamayı hedefliyor.  

BİM İstanbul’daki deposunun çatısına güneş enerjisi kurdu

BİM karbon ayak izini sıfırlamak amacıyla depolarının enerji ihtiyacını güneş enerjisinden sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Batman’dan sonra İstanbul’daki deponun çatısına da güneş sistemi kuruldu.

Türkiye’nin rüzgar ve güneş enerjisinde 2023 hedefi 20 GW

HT Solar Enerji Satış &Pazarlama Müdürü Emre Kulaç, Türkiye’nin 2023 yılına kadar güneş ve rüzgar enerjisinde 20 GW’ye ulaşma hedefi olduğuna dikkat çekerek, kapasite tahsis edilmesi halinde her yıl 2-3 GW  güneş kurulabileceğini söyledi.

“Güneş enerjisi tahsisinde ihale devri de kapanmalı”

Yeni YEKDEM tarifesini değerlendiren Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, “Artık fiyatta teşvik devri kapandığına göre, tahsiste ihale devri de kapanmalı” dedi.

Mini YEKA için başvurular 8-12 Mart’ta alınacak

Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları için başvurular 8-12 Mart tarihlerinde alınacak.

Güneş enerjisinde kurulu güç 6 bin 500 MW’yi aştı

EPDK Başkanı Yılmaz, Türkiye'nin yaklaşık 5 yıl önce güneş enerjisi yatırımlarını hayata geçirmeye başladığını ve bugün itibarıyla güneş enerjisi kapasitesinin 6 bin 500 MW’yi geçtiğini bildirdi.
× WhatsApp Hattı