yenilenebilir enerji sektörü

Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkım yaşayan 10 ilde depremzedelere Türkiye’nin ve dünyanın her yanından yardım yağarken, felaketin ardından yenilenebilir enerji sektörü hem maddi hem de teknik destek vermek için harekete geçti.

Sektörden çok sayıda firma bölge halkı için gerek ayni, gerekse de nakdi yardımda bulunmak için hızla harekete geçerken, birçok firma da kurtarma çalışmalarına insan gücü ile de katkıda bulunmak için ekiplerini bölgeye yönlendirdi.

Sektör kuruluşlar da çok hızlı bir şekilde aksiyon alarak üyelerinin bölgeye ulaştırabileceği yardımlarda rol aldılar.

GÜYAD, Hatay Havalimanı’nın düzeltilmesine öncülük etti

Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) depremin yaşandığı saatlerin hemen ardından yaptığı çalışmalar ile üyeleri tarafından sağlanan temel ihtiyaç maddeleri ve konteynırları, depremden en fazla etkilenen şehirlerden olan Hatay’a sevk etti.

Arama kurtarma çalışmaları için iş makinelerinden mobil enerji ihtiyaçlarına, temel gıda malzemelerinden donanımlı insan kaynağının bölgeye sevkini kolaylaştırmaya kadar bir dizi süreç üye şirketler ve diğer sektör dernekleriyle koordinasyon içinde yürütüldü.

Bölgeye ulaşan teknik uzmanların ve ihtiyaç duyan yabancı kurtarma ekiplerinin de dinlenme fırsatı bulduğu konteynırlar 20 Şubat Pazartesi tarihinden itibaren Hatay Valiliği’nin emrine verilecek.

Günder ve GENSED tarafından 10 Şubat tarihinde başlatılan “Güneş’te Birleşelim – Deprem Bölgesi Enerji Destek” kampanyasına GÜYAD da katıldı.

Bunlara ek olarak bölgeye sevk edilen 30 kWh’lık paneller de ulaşmalarının akabinde yetkililere teslim edilerek enerji ihtiyacının karşılanmasına destek olunacak.

TÜREB üyesi şirketlerde çalışan 270 teknik eleman arama kurtarmaya destek verdi

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) de üyeleri ile gerçekleştirdiği koordinasyon ile Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş illerindeki kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için önemli sayıda teknik bilgiye sahip insan gücünün bölgeye ulaşmasını sağladı.

Derneğin organizasyonu ile TÜREB üyesi şirketlerde servis bakım, mekanik ve inşaat teknisyeni gibi alanlarda görev alan, zor ve riskli koşullarda çalışma tecrübesine sahip aynı zamanda acil ilkyardım müdahalesi gibi alanlarda eğitimi olan 270’den fazla temiz enerji sektörü çalışanı bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına destek vermeye başladı.

GÜNDER, bölgeye yardım tırı gönderdi

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Üyesi şirketler de sektör adına bölgeye yardım tırı gönderimi gerçekleştirirdi. Derneğin güneş paneli üreticisi üyeleri de bağışlayacakları paneller ile deprem bölgesinin aydınlatma ihtiyaçlarının güneş enerjisi ile karşılanması için çalışmalara başladı. Dernek üyeleri bölgeye konteyner ve ihtiyaç maddelerinin sağlanması için de düzenli olarak yardımların devam ettirecekler.

GENSED bölgede Paket Enerji Sistemleri oluşturdu

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) de üyeleri arasında gerçekleştirdiği koordinasyon ile bölgeye yardımların etkin şekilde ulaştırılmasına katkı sağladı. Dernek ayrıca AHBAP Derneği’nden gelen istek doğrultusunda; deprem bölgelerinde bulunan konteyner vb. gibi yerlerin aydınlatma ve telefon şarj ihtiyaçlarını karşılamak üzere şebekeden bağımsız Paket Enerji Sistemleri oluşturarak deprem bölgelerine iletmek için de çalışmalara başladı.

Önceki İçerikKüresel enerji dönüşümü için 1.1 trilyon dolar yatırım yapıldı
Sonraki İçerikUNDP’nin yenilenebilir enerji eğitim programında 1600 katılımcıya ulaşıldı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz