Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, geçen yıl ekimde alınması gereken rüzgar enerjisi ön lisans başvurularının ikinci kez ertelenerek gelecek yıl nisana alınmasının sektörü yavaşlatacağını söyledi.
Sektörün öncelikle 2015 yılında alınan rüzgar enerjisi başvurularının sonuçlandırılmasını beklediğini belirten Ataseven, “2016 yılından beri alınamayan 2 bin megavatlık başvuruların kabul edilmesi gerekiyor. Bu sürecin ardından da YEKA projesinin detaylarının netleştirilmesi lazım” dedi. Ataseven, geçen yılki rüzgar enerjisi proje sayısının 2015’e göre yarı yarıya azaldığını dile getirerek, “Şu an 861 megavatlık inşa halinde projemiz var. Bunun ancak 600-700 megavatını işletmeye alabiliriz. Geçen yıl ekimde alınması gereken fakat bu yıl nisana ertelenen ve sonrasında ikinci kez 2018 Nisan’a ertelenen başvurularla birlikte, 2015 yılında alınan fakat hala sonuçlandırılamayan 3 bin megavatlık başvurular, sektörü yavaşlatacak” diye konuştu.
Başvuru sonuçlarının bugün açıklansa bile santrallerin 3-4 yıl sonra işletme sürecine geçebileceğini anlatan Ataseven, “Kısa vadede bu yatırımlar kurulu güce bir katkısı olamayacak. YEKA projesi şekillense de en az 5-6 yıl sonra işletmeye geçebilecek hale gelecek. Kısacası önümüzdeki 2-3 yıllık dönemde geçmiş dönemde yakaladığımız başarıları yakalayamayacağımızı söyleyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

“SEKTÖR YEKA İÇİN DETAY BEKLİYOR”
Ataseven, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın geçen yıl ekimde açıkladığı rüzgar enerjisinde yapılacak YEKA projelerinin detaylarının da mart sonu gibi netleşmesini beklediklerini söyledi. Mevcut durumda atılan adımların ve alınan kararların bir yol haritası ortaya koyduğuna işaret eden Ataseven, şunları kaydetti: “Rüzgar enerjisi YEKA uygulamasının güneşteki gibi tek bir arazi üzerinde olması şu an için mümkün görünmüyor. Bununla birlikte YEKA’lar büyük ölçekli projeler olacağı için, yabancılarla da ortak konsorsiyumlar oluşacaktır. Son dönemde firmalar bir araya gelerek iş birlikleri oluşturmaya başladı. Bu birliktelikler artacaktır. Bu gelişmeler sürerken diğer taraftan kısa vadede piyasaya yeni projeler sunabiliyor olmamız lazım. 2016 yılı sonunda oluşan 6 bin 106 megavatlık rüzgar kurulu gücünün, yedi yıl içinde 20 bin megavata çıkması için sadece YEKA ve 3 bin megavatlık başvuruların sonuçlanması yeterli olmuyor. Lisanslı projelerle orman izinlerine takılan proje sorunlarına çözüm getirilerek bu projelerin bir an önce hayata geçirilmesi de önem taşıyor.”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.