Geleceğin en önemli enerji çözümlerinden biri olması beklenen Tesla’nın solar çatı panelleri, geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. Solar çatı panelleriyle ilgili merakla beklenen detayları paylaşan Tesla, panellerini (tahmin edilenden) düşük fiyat ve sonsuz garanti gibi avantajlarla müşterilere sunuyor. Bugüne kadar gördüğümüz ve evlerin çatılarında görüntü kirliliği oluşturan güneş enerjisi sistemlerini ortadan kaldırmak için tasarlanan solar çatı panelleri, standart bir çatı paneli olarak görülse de güneş enerjisini depolayarak elektrik faturalarından tasarruf etmenizi sağlayacak.

3 BİN METREKARE 65 BİN DOLAR
Elon Musk, Ekim ayında solar çatı panellerinin standart panellere oranla daha uygun fiyatlı olacağını açıklamış olsa da bu kararından geri adım atan Tesla, solar çatı panellerinin metrekaresinin 21.58 dolar fiyat etiketine sahip olacağını duyurdu. Örnek vermek gerekirse 3 bin metrekare büyüklüğündeki bir çatı 65 bin dolara solar çatı panelleriyle donatılabilecek. 3 bin metrekare büyüklüğündeki bir çatıyı standart panellerle donatmanın bedeli ise yaklaşık 45 bin dolar. Arada ciddi bir fiyat farkı olsa da, yenilenebilir enerjinin doğadaki maliyet avantajı, bu farkı kompanse edebilir.

ÖMÜR BOYU GARANTİ
Solar çatı panelleri, standart çatı panellerine oranla nispeten daha pahalı olsalar da, hem elektrik faturalarındaki tasarruf hem de daha uzun ömürlü olmaları düşünüldüğünde çok daha mantıklı bir alternatife dönüşüyor. Yaklaşık 30 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabileceği açıklanan solar çatı panellerinin garanti süresi ise ömür boyu.
Solar çatı panelleri dokulu cam, pürüzsüz cam, Tuscan cam ve French slate olmak üzere 4 farklı seçeneğe sahip. Fakat sadece dokulu ve pürüzsüz cam modelleri ön siparişe açıldı; diğer modeller 2018 yılı itibariyle ön siparişe sunulacak.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.