Siemens Gamesa, Konya’da bulunan Bağlar ve Ardıçlı rüzgâr santralleri için 36 adet, toplam 118.8MW rüzgâr türbini kurulumunu gerçekleştirecek.

Santrallerde kullanılacak naseller Siemens Gamesa’nın İspanya’daki fabrikasından, kule ve kanatlar ise Türkiye’den temin edilecek. Santralin servis ve bakım hizmetlerini de 5 yıl boyunca Siemens Gamesa sağlayacak.

Siemens Gamesa, Konya’da bulunan toplam 118MW Bağlar ve Ardıçlı rüzgar santralleri için Sancak Enerji ile anlaştı. Bu anlaşma, Avrupa’da Siemens Gamesa 3.3MW platformunun ilk siparişi olma özelliğine sahip.

TESLİMAT 2018’DE, ELEKTRİK ÜRETİMİ 2019’DA

Siemens Gamesa, G132-3.3 MW türbinlerinden 20 adedini (66 MW) Bağlar rüzgâr santrali için, 16 adedini de (52.8 MW) Ardıçlı santrali için üretimini gerçekleştirecek. Türbinlerin teslimatının 2018’in ikinci çeyreğinde başlaması ve santrallerin de 2019’da hizmete girmesi planlanıyor. Türbinlerin naselleri, Siemens Gamesa’nın İspanya’daki (Ágreda-Soria) fabrikasında imal ediliyor.

Kuleler ve kanatlar ise yerel tedarikçiler tarafından Türkiye’de üretilecek. Bu sayede her iki projede de yüksek oranda yerlileşme sağlanması amaçlanıyor. Segmentindeki minimum birim enerji maliyetini hedefleyen ve her iki santralde de kurulumu yapılacak olan G132-3.3 MW rüzgar türbini, orta ve orta-düşük rüzgâr hızına sahip sahalarda maksimum enerji üretimini hedefliyor.

SIEMENS GAMESA TÜRKİYE’DE TOPLAM 760 MW’LİK KURULUM YAPTI

Türbin, her saha koşuluna ve rüzgar sınıfına uyum sağlamak için 84-134 metre arasında değişen dört farklı kule yüksekliğinde tasarlandı. Bu sayede yatırımcılara geniş kule yüksekliği seçenekleri sunarak sahalardan maksimum verim elde edilebilme imkanı sağlanıyor. Siemens Gamesa, santralin servis ve bakım hizmetlerini de üstleniyor. Her iki santral için 5 yıllık servis ve bakım anlaşması imzalandı.

Siemens Gamesa, Türkiye’de pazara ilk olarak 2009 yılında girdi ve o tarihten bu yana 760.1 MW Rüzgar Enerjisi Santrali kurulumu gerçekleştirdi. Ayrıca şirketin inşa halindeki 204.1 MW’lık santral kurulumu devam ediyor.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.