Alman Die Welt gazetesinde hava-insan ilişkisini konu alan bir incelemede, Çin’de resmi olarak faaliyet gösteren “Devlet Hava Koşullarını Değiştirme Dairesi”nin varlığına dikkat çekildi.

Die Welt’in makalesine göre, insanın kontrol edemediği doğal güçler var. Örneğin yaz günü serinletici bir yağmur, yılbaşı öncesi lapa lapa kar, bahar gelince ceketsiz çıkmaya elverecek ılık bir hava özleniyor. Ancak bunlar her zaman elde edilemiyor. 26 Temmuz 2017 tarihli Die Welt gazetesinde “hava-insan” ilişkisini konu alan bir inceleme var.

Havanın kaprisleri ile insanın talepleri arasındaki bir dizi çelişkiden söz edildikten sonra bari “doğal afetleri önlemeyi başarabilsek” yolunda bir temenni dile getiriliyor. Aslında önlemek bir yana, keşke meydana gelecek bir doğal afeti önceden haber verebilecek bir mekanizma oluşturulabilse!

BULUTLARA KİMYASAL MÜDAHALE

Bu doğrultuda çalışanlar da yok değil. Örneğin tekniğe ve ilerlemeye inanan toplumlardan Çin’de bu çaba resmi düzleme yansıyor. Çin’de resmi bir “devlet hava koşullarını değiştirme dairesi” mevcut. Söz konusu daire, gerektiği düşünüldüğünde havaya bir miktar kimyasal madde püskürtüp gökte gezen bulutların yağmura dönüşüp toprağı ıslatmasını sağlıyor.

Yöntemin, her zaman başarılı olmasada da, örneğin bir kez Pekin ve civarını kuraklıktan kurtardığı biliniyor. Ancak heyecanla beklenen sağanak yerine bir kar fırtınası olabiliyor.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.