Polat Enerji

Polat Enerji beşi rüzgar ve biri de güneş olmak üzere yenilenebilir enerji alanında 6 santral ile toplam 695 MW kurulu güce ulaştı.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) verilerine göre, Türkiye’nin üçüncü en büyük rüzgar enerjisi yatırımcısı olan Polat Enerji, Türkiye’nin rüzgar enerjisi kurulu gücünün yaklaşık yüzde 5,4’ünü karşılıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Mart 2022’de devreye giren Göktepe Rüzgar Enerjisi Santrali’nin de eklenmesiyle Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan 6 santral ile her yıl 1 milyon 200 bin ton sera gazı emisyonu azaltımına katkı sağlıyor.

Türkiye’de 2000 yılında ilk şirketini kuran ve yenilenebilir enerji alanında yatırımlarına başlayan Polat Enerji’nin bünyesinde bulunan Soma RES, Geycek RES, Poyraz RES, Seyitali RES, Cıngıllı GES’ne Mart 2022’de Erguvan Enerji Göktepe RES’i katan Polat Enerji Grubu’nun 6 santralde toplam kurulu gücü 695 MW’a ulaştı.

Polat Holding Enerji Grup Başkanı Arkın Akbay: 2021 yılında 1,7 milyar kWh temiz enerji ürettik”

Polat Enerji Göktepe RES

Polat Enerji Grubu’nun, bu çeyrek hizmete giren Göktepe Rüzgar Enerjisi Santrali ile yıllık 312 milyon kWh enerji üretecek olduğunu kaydeden Polat Holding Enerji Grup Başkanı Arkın Akbay: ”Göktepe Rüzgar Enerjisi Santralimiz 112,7 MWm/110 MWe ile tam kapasite devreye girdi. Rüzgar santrallerimizden Soma RES, 288,1 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük rüzgar enerji santrali. Geycek RES ise, 168 MW kurulu gücüyle, Türkiye’nin en büyük dördüncü rüzgar enerji santrali.

Yenilenebilir enerji santrallerimiz ile 2021 yılında 1,7 milyar kWh elektrik ürettik. Buna ek olarak portföyümüzdeki santrallerle 2022’den itibaren her yıl 1 milyon 200 bin ton sera gazı emisyonu azaltımına katkı sağlayacağımızı ön görüyoruz. Ortalama 600 bin hanenin elektrik enerjisi tüketimini karşılayacak temiz enerji üretiyoruz. Ülkemizin kaliteli rüzgar ve güneş enerjisini yeni teknolojilerle donatarak daha yüksek ve ekonomik yenilenebilir kapasiteye taşımaya ve geleceğe yeşil ışık yakmaya devam ediyoruz.” dedi.

Polat Holding YK Başkanı Adnan Polat: “Enerjide hedef pazarımız Doğu Avrupa”

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat
Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat

Polat Holding Yönetim Kurulu başkanı Adnan Polat ise Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yüksek potansiyele sahip olouğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Özellikle, güneş kuşağı adı verilen güneş enerjisi açısından zengin bir bölgede yer alıyor. Hatta güneş enerjisinden elektrik üretme potansiyeli açısından da Avrupa ülkeleri arasında ilk sıralarda geliyor. Almanya, yenilenebilir enerji alanında yatırımlarına Türkiye ile hemen hemen aynı dönemde başladı.

Almanya’da Türkiye’dekinin üçte ikisi kadar güneşlenme saati var ama 2021 itibarıyla yaklaşık 60 bin MW güneş enerjisi kurulumunu tamamladılar. Türkiye ise 7 bin MW’yi ancak geçebildi. Rüzgarda da Almanya yaklaşık 56 bin MW kapasiteye ulaşırken, Türkiye’nin kurulu gücü 11 bin MW. Türkiye’nin rüzgarı da güneşi de kısa süre içinde çok daha yüksek megavatlara çıkarması lazım.

Bu sayede milli güvenliğimiz açısından çok önemli olan başta doğalgaz ve kömür tedariği olmak üzere enerjide dışa bağımlılığımız azalacaktır. Bu anlamda Polat Holding olarak ülkemize yenilenebilir enerji anlamında değer katacağına inandığımız projeleri desteklemeye her daim devam edeceğiz.

Yurt dışında ise güneş enerjisi santralleri geliştirmek amacıyla 2017 yılında Macaristan’da başladığımız çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz. Holding iştiraklerinin Türkiye’de birinci karargahı İstanbul, Macaristan’da ise Budapeşte. Globalde bir çok ülkeden teklifler alıyoruz ama bizim ilk hedefimiz Doğu Avrupa.”

Önceki İçerikAtatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun
Sonraki İçerikGaranti BBVA orman yangınlarıyla ilgili projelere destek verecek

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz