Kontrolmatik Yüksek Gerilim Gaz-İzoleli Şalt Ekipmanları Üretimi CHINT Electric Teknoloji Transferi Anlaşması Türkiye'de Yerel Yüksek Gerilim Şalt Üretim

Kontrolmatik ve CHINT Electric, Türkiye’de 245kV yüksek gerilim gaz-izoleli şalt ekipmanları üretimi için teknoloji transferi ve lisans anlaşması imzaladı.

Türkiye’nin enerji sektöründeki önemli oyuncuları Kontrolmatik Teknoloji A.Ş. ve CHINT Electric, yüksek gerilim gaz-izoleli şalt ekipmanları üretimi için büyük bir adım atmaya hazırlanıyor. 30 Milyon Dolarlık yatırımın bir sonucu olarak, Türkiye’de seri üretime başlanacak olan bu tesis, ülkenin elektrik altyapısını güçlendirmeye katkı sağlayacak.

Kontrolmatik Teknoloji A.Ş. ve CHINT Electric arasında, 245kV Yüksek Gerilim Gaz-İzoleli Şalt Ekipmanları’nın Türkiye’de üretilmesi için teknoloji transferi ve lisans anlaşması imzalandı. Bu anlaşma, Türkiye’nin enerji sektöründe yerli üretimi teşvik etmeyi amaçlıyor ve bu alanda önemli bir işbirliğini temsil ediyor.

Kontrolmatik Yüksek Gerilim Gaz-İzoleli Şalt Ekipmanları Üretimi CHINT Electric Teknoloji Transferi Anlaşması Türkiye'de Yerel Yüksek Gerilim Şalt ÜretimKontrolmatik’in yatırım stratejisi

Kontrolmatik Teknoloji, yüksek teknolojiye dayalı ürün ve hizmetler sunan bir şirket olarak, elektrifikasyona odaklanan bir yatırım stratejisi izliyor. Polatlı/Ankara’da kurulacak olan yeni üretim tesisi, “Kontrolmatik” markası altında Yüksek Gerilim Gaz-İzoleli Şalt Ekipmanları’nın üretimini gerçekleştirecek. Bu projenin toplam maliyeti yaklaşık 30 milyon Dolar olarak planlanıyor.

Kontrolmatik Yüksek Gerilim Gaz-İzoleli Şalt Ekipmanları Üretimi CHINT Electric Teknoloji Transferi Anlaşması Türkiye'de Yerel Yüksek Gerilim Şalt Üretim

Dünya genelinde bir elektrik ve enerji şirketi olarak CHINT Electric, 140’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve 1000 kV’a kadar birçok elektrik ekipmanını üretiyor. T&D (İletim ve Dağıtım) ürünleri ile hizmet veren CHINT Electric, aynı zamanda Hava İzoleli ve Gaz İzoleli Yüksek Gerilim Şalt Ekipmanları’nı da ürün portföyünde bulunduruyor. Bu çerçevede, Kontrolmatik ile yapılan anlaşma, yerel üretimi teşvik ediyor ve Türkiye’nin enerji altyapısını güçlendirmeyi hedefliyor.

Ar-Ge’ye yapılan yatırım

Kontrolmatik tarafından kurulacak olan üretim tesisi için yaklaşık 1,5 yıldır yoğun Ar-Ge, mühendislik ve prototip çalışmaları yürütülüyor. Bu çalışmalar için 5 milyon Dolar harcandı ve üretilen prototipler uluslararası sertifikasyon almak üzere akredite kuruluşlara gönderildi. Testlerin 2024’ün Ocak ayında tamamlanması planlanıyor ve seri üretim 2024’ün ikinci çeyreğinde başlayacak.

Kurulacak olan tesiste üretilecek olan ürün gamı, Türkiye ve yakın coğrafyasında bir ilk olacak. Bu, hem ithal ikamesi hem de ihracat girdisi açısından Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayacak. Ülkenin enerji altyapısının güçlendirilmesi, ekonomik kalkınmanın bir parçası olarak büyük bir rol oynayacak.

Stratejik işbirliği

Bu anlaşmanın yanı sıra, CHINT Electric ile Kontrolmatik markası altında diğer şalt ve elektrifikasyon ekipmanlarının üretilebilmesine yönelik stratejik bir işbirliği de planlanıyor. Bu, Türkiye’nin enerji sektöründeki yerel üretimi daha da teşvik edecek ve sektördeki büyümeye katkı sağlayacak.

Bu önemli gelişmeler, Türkiye’nin enerji altyapısını güçlendirme ve yerel üretimi teşvik etme yolunda atılmış büyük adımları temsil ediyor. Kontrolmatik ve CHINT Electric’in işbirliği, ülkenin enerji sektörünü daha da ileriye taşıyacak.

Content Protection by DMCA.com

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.