IEA Başkanı Dr. Fatih Birol

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) başkanlığına üye ülkelerin oy birliğiyle üçüncü kez Fatih Birol getirildi.

IEA’dan yapılan açıklamada, 2015’ten beri başkanlık görevini yürüten Birol’un, 23-24 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen IEA Bakanlar Toplantısı’nda yeniden seçildiği belirtildi.

Birol’un başkanlık görevine yeniden seçilmesinin, IEA ve küresel temiz enerji dönüşümü için kritik bir zamanda gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, üye ülkelerin Birol’a güçlü destek verdiği kaydedildi.

ABD Enerji Bakanı Granholm: “Temiz enerji dönüşümünde Birol’un liderliğinde çalışmak istiyoruz”

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm
ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm

Açıklamada görüşlerine yer verilen IEA Bakanlar Toplantısı Başkanı ve ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, “Birol’un bir dönem daha başkan olarak seçilmesi, onun yeteneklerine ve uzmanlığına olan güvenimizin göstergesi. Temiz enerji dönüşümünü hızlandırarak sıfır emisyon hedeflerimize ilerlerken, IEA ile Birol’un liderliğinde çalışmaya devam etmek için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.

Birol ise bu görevi üçüncü kez üstlenmekten onur duyduğunu belirterek şunları kaydetti: “IEA’nın yaklaşık 50 yıllık tarihindeki en önemli Bakanlar Toplantısı olacağına inandığım bu toplantının ardından IEA üyeleri kurumu yeni bir döneme yönlendirmek için bana güvendikleri için onur duyuyorum. Enerji dünyası hızla değişiyor ve daha da hızlı değişmesi gerekiyor.

Yeni yetkilerimizle artık yanıt vermeye ve IEA için sadece önümüzdeki iki yıl için değil, gelecek on yıllar için de yeni bir rota çizmeye hazırız. IEA Sekreterliği içindeki seçkin meslektaşlarıma liderlik etme ve üye hükümetlerimize hizmet etme konusundaki enerjim, hevesim ve bağlılığım hiç bu kadar güçlü olmamıştı.”

Önceki İçerikDiyarbakır OSB’de 15 fabrika elektriğini güneşten karşılıyor
Sonraki İçerikTürkiye’nin hava kirliliği limiti DSÖ sınır değerlerinin 5 katı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz