Ana Sayfa Etiketler Küresel ısınma

Etiket: küresel ısınma

Enerji dönüşümünün 2030 yılına kadar maliyeti 35 trilyon dolar

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (IRENA) göre, küresel enerji dönüşümüyle ilgili yeterli ilerleme sağlanamaması 1,5 derecelik iklim hedefini riske sokuyor.    

Küresel ısınma kitlesel ölümlere yol açıyor

WWF ve Londra Zooloji Derneği’nin hazırladığı Yaşayan Gezegen Raporu 2022'ye göre, insan kaynaklı küresel ısınma, dünyanın doğal yapısını değiştirirken kitlesel ölümlere ve bazı türlerin tümüyle yok oluşuna neden oluyor.

Enerji krizi kömüre talebi artırdı

Europe Active sitesine göre küresel enerji krizi, 2050 yılına kadar karbon salımının sıfıra düşürülmesi başta olmak üzere Paris İklim Zirvesi'nde belirlenen hedeflerin gerçekleşmesini riske sokarken çevreyi en çok kirleten enerji kaynağı olan kömüre talebi de artırdı.

Yenilenebilir enerjinin payı 2050’de yüzde 85’i bulacak

McKinsey & Company tarafından yayınlanan Küresel Enerji Perspektifi 2022 Raporu’na göre, yenilenebilir kaynakların enerji pazarındaki payı 2030’a kadar yüzde 50'yi ve 2050’ye kadar yüzde 85'i bulacağını gösteriyor.  

1,5 derece ile 2 derece arasında bir dünya fark var

Küresel ısı artışı öylesine bir noktaya çıkabilir ki, diğer birleşen risklerle birlikte dünyada yaşam insanlık için dayanılmaz, tahammül edilemez hale gelebilir. 1.5 derecelik ısı artışı ile 2 veya 3 derecelik ısı arasında bir dünya fark olduğu unutulmasın.

Küresel ısınma ülkelerin milli gelirlerini eritecek

Boğaziçi Zirvesi'nde konuşan Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu, “Küresel ısınma bu hızda devam ederse 2100 yılında ülkelerin gayri safi yurt içi hasılaları ortalama yüzde 25 oranında eriyecek.” dedi.

1,5 derece için fosil yakıtlar yerin altında kalmalı

Nature dergisinde yer alan araştırmaya göre, küresel ısınmayı 1.5°C'nin altında tutmak için 2050 yılına kadar hem petrol hem de doğal gazın yüzde 60'ının ve kömürün yüzde 90'ının yerin altında kalması gerekiyor.

Sıfır emisyon planları acilen devreye alınmalı

İklim Değişikliği 2021: Fiziksel Bilim Temeli çalışmasına göre, küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sınırlandırılabilmesi için ülkelerin emisyonlarını 2030’a kadar yarıya indirmeleri ve sıfır emisyon yol haritalarını planlarının merkezine koymalarına ihtiyaç duyuluyor.

Orman yangınları ısınmayı daha fazla artıracak

Bahçeşehir Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Öğr. Üyesi Canan Acar yanan ağaçlardan geride kalan bölgelerin daha fazla ısınacağı konusunda uyardı.

“Fosil yakıt kullanımı 2050’de yüzde 75 düşecek”

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) “Dünya Enerji Dönüşümleri Görünümü” raporuna göre, 2050 yılında fosil yakıt kullanımında yüzde 75'ten fazla düşüş bekleniyor.