Ana Sayfa Etiketler Karbon salımı

Etiket: karbon salımı

Duru Bulgur elektriğinin yüzde 85’ini güneşten karşılayacak

Güneş enerjisi alt yapısını geliştirmeye karar veren Duru Bulgur, 2,8 MW kapasitesini yılsonuna kadar 5,8 MW’ye çıkaracak. Böylece elektrik tüketiminin yüzde 85’ini güneş panellerinden üretecek. 

Kalyon: “Karapınar GES 2 milyon ton karbon salımını önleyecek”

Kalyon Enerji İcra Kurulu Üyesi Dr. Murtaza Ata, “Karapınar GES, 2022 sonunda tam kapasiteye ulaştığında 2 milyon ton karbon emisyonunu önleyecek ve 2 milyon haneye temiz elektrik sağlayacak.  

Kömürden çıkışı planlamak gerekiyor

Kesintiler ve ani fiyat artışlarıyla karşılaşmamamız için planlama kritik önem taşıyor. Bu süreçte arz güvenliği ve maliyetler göz önünde bulundurularak öncelikle karbon salımı en yüksek yakıt olan kömürden çıkışı planlamak gerekiyor.

BİM depo çatılarına toplam 4,5 MW güneş enerjisi kurdu

Depolarının çatılarına güneş enerjisi sistemi kuran BİM, son olarak Denizli’deki deposunun çatısına 2 MW güneş sistemi kurdu. Böylece BİM’in depolarında toplam 4,5 MW güneş enerjisi kurulmuş oldu.

Hakan Ateş: “Sürdürülebilir finansman 11 trilyon dolara ulaşacak”

DenizBank Genel Müdürü, 2025 yılına kadar sürdürülebilir finansman kaynak büyüklüğünün 11 trilyon dolara ulaşacağını belirterek, “Daha fazla pay almak için kriterlere uyum belirleyici hale geliyor” dedi.

İklim krizi ve aşı karşıtlığı

COVID-19 pandemisinin küresel ısınmanın tehlikeli sonuçlar ürettiği bir yüzyılda karşımıza çıktığı da açıktır. Küresel iklim değişikliğine karşı tüm ülkeler nezdinde güçlü bir mücadelenin önemi de burada öne çıkıyor.

Lityum batarya maliyetleri düşüyor

TSKB Enerji Çalışma Grubu’nun “Elektrikli Araçlar ve Depolama Teknolojileri” araştırmasına göre, dünyada elektrikli araç pazarındaki büyüme lityum tabanlı batarya teknolojilerinin maliyetlerindeki düşüşü tetikliyor.

Zorlu Enerji her yıl 20 ton karbondioksit salımını önleyecek

Zorlu Enerji, kağıt tüketiminde tasarruf sağlayan Dijital Abonelik Hizmetleri projesiyle her yıl 427 bin litre su tasarrufu sağlayarak, 20 ton karbondioksit salımını önleyecek.

“BioLPG yüzde 80 daha az karbon salıyor”

Dünya LPG Birliği’nin “BioLPG, 2050'ye Doğru Yenilenebilir Bir Alternatif” başlıklı raporuna göre, bioLPG üretiminde atık palm yağı, mısır yağı, soya yağı gibi bitkisel temelli yağlar kullanılabiliyor.

Türkiye’nin yıllık karbon salımı 500 milyon ton

Bain&Company Türkiye ortaklarından Volkan Kara, Türkiye’nin yılda 500 milyon ton karbon salımının olduğunu belirterek, “Karbon salımının yüzde 85’i elektrik üretiminden kaynaklanıyor” dedi.