Ana Sayfa Etiketler Fosil yakıt

Etiket: fosil yakıt

1,5 derece için fosil yakıtlar yerin altında kalmalı

Nature dergisinde yer alan araştırmaya göre, küresel ısınmayı 1.5°C'nin altında tutmak için 2050 yılına kadar hem petrol hem de doğal gazın yüzde 60'ının ve kömürün yüzde 90'ının yerin altında kalması gerekiyor.

Avrupa’nın temiz enerji başarısı!

Avrupa Birliği’nin (AB) elektrik üretiminde, yenilenebilir kaynakların oranı ilk kez geçen yıl yüzde 38’e yükselerek, yüzde 37’ye düşen fosil yakıtların oranını geçti.

Unilever ürünlerinde yüzde 100 yenilenebilir karbon kullanacak

Temiz Gelecek Vizyonu kapsamında 2030 yılına kadar 1 milyar euro kaynak ayıran Unilever ev ve çamaşır bakım ürünlerinin formüllerinde kullanılan karbonun yüzde 100’ünü yenilenebilir hale getirecek.

“Termik santral yatırımları son bulmalı”

Energy Policy Tracker Analisti Bengisu Özenç, termik santrallere yatırım yapılmamasını savunarak, "Yenilenebilir enerji yatırımı yapıyoruz ama termik santraller üzerinden kömürü de önceliklendiren bir enerji politikamız var.” dedi.

Korona krizi bu yıl karbon emisyonlarını 2.5 milyar ton azaltacak

Koronavirüs nedeniyle petrol, kömür, doğalgaz gibi fosil yakıt talebinin azalmasının 2020 yılında küresel karbon emisyon salımını yüzde 5 oranında (2.5 milyar ton) azaltacağı öngörülüyor.

Nükleerin sonu geliyor mu?

Bloomberg’de yayınlanan bir analize göre, ABD’de kaya gazı keşfiyle bollaşan ve ucuzlayan doğalgazın yanısıra yenilenebilir enerjinin depolanmasıyla ilgili batarya teknolojilerin gelişmesi nükleer enerjinin sonunu getirebilir.

Fosil yatırımlarından 90 milyar dolar zarar etti

Küresel ölçekte 6.5 trilyon dolar değerinde varlığı yöneten dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden BlackRock’ın fosil yakıt ağırlıklı yatırım stratejisi nedeniyle 90 milyar dolar zarar ettiği ortaya çıktı.

“İklim değişikliğine karşı temiz enerjiye yönelmeliyiz”

Türkiye Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 88'ini fosil yakıtlardan sağladığına dikkat çekerek, ”İklim değişikliğinin önüne geçmek için yenilenebilir, temiz enerjiye yönelmeli” dedi.

Petrol fonu, güneş ve rüzgar enerjisine yatırım yapacak

Dünyanın en büyük devlet fonu olan ve Petrol Fonu olarak da bilinen trilyon dolar değerindeki Norveç Emeklilik Fonu fosil yakıtlara yatırdığı milyarlarca doları geri çekerek, güneş ve rüzgar pazarlarına giriyor.

Yenilenebilir enerji kapasitesi fosili geride bıraktı

İngiltere’de 2018 yılının üçüncü çeyreği itibariyle ülkenin rüzgar, güneş ve biyokütleye dayalı yenilenebilir enerji üretim kapasitesi 41.9 GW’ye yükselerek 41.2 GW olan fosil yakıtlara dayalı elektrik üretim kapasitesini geride bıraktı.
× WhatsApp Hattı