biyokütle santrali

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), biyokütle santrallerinin verimini daha da artırmak için sahaya iniyor. EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada, yapılacak incelemelerle özellikle biyokütle santrallerinde biyogaz yerine doğal gaz kullanılması gibi mevzuata aykırı eylemlerin önüne geçileceği ve lisans sahiplerinin ilgili mevzuatı sıkı sıkıya takip etmelerinin sağlanmasıyla bu alanda azami verimlilik elde edileceği ifade edildi.

EPDK’nın, biyokütle santrallerinin lisanslama sürecinde, ilgili projelerde kullanılacak kaynağın varlığına ve miktarının yeterliliğine yönelik inceleme ve değerlendirme yaptığı kaydedilen açıklamada, bazı santrallerde beyan edilen üretim kapasitelerine ulaşılamadığı aktarıldı.

Bu durumun sebepleri arasında tedarik edileceği beyan edilen atık miktarına ulaşılamaması ve santrallerde uygun teknolojinin kullanılmaması gösterilirken, kaynak tedarikindeki aksamalar ya da yatırımın hatalı yapılmasıyla üretim kapasitesine ulaşamayan tesislerin yüksek verimlilikte çalışmadığı belirtildi.

670 MW’LİK 137 TESİS FAALİYET GÖSTERİYOR

Çevrenin korunması için de büyük önem taşıyan biyokütle santralleri sayesinde elektrik üretiminin yanı sıra tarım, hayvancılık ile endüstriyel faaliyetler sonucunda ortaya çıkan atıkların bertaraf edildiği değerlendirilen açıklamada, Türkiye’de teşvik mekanizmaları sayesinde biyokütle enerji sektörünün hızlı bir gelişim içerisinde olduğu aktarıldı.

Öte yandan açıklamada, EPDK’nin bugüne kadar kurulu gücünün yaklaşık 2 bin 600 MW olan 300’ün üzerinde biyokütle kaynaklı tesis veya proje için önlisans/lisans verdiği bildirildi.

Ayrıca 60 civarında proje için yapılmış olan önlisans başvurusuna ilişkin işlemlerin devam ettiği belirtilen açıklamada, kurulu güçleri toplamı yaklaşık 670 MW olan 137 tesisin de işletmede veya kısmi işletmede olduğu ifade edildi.

Önceki İçerikGüriş rüzgar enerjisinde yurtiçinde 581 MW kapasiteye ulaştı
Sonraki İçerikGüneş enerjisini depolayan molekül geliştirildi

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz