Aşağı Saksonya rüzgar enerjisi santrali Energiekontor GE türbin kırılma rotor kanadı soruşturma

Alfstedt-Ebersdorf’da bulunan GE türbininin rotor kanadı ikinci kez kırıldı; detaylı bir soruşturma başlatıldı.

Alfstedt-Ebersdorf rüzgar enerjisi santralindeki GE marka türbinin rotor kanadı, ikinci kez kırılarak çevreye plastik parçalar ve ince lifler saçıldı. Energiekontor firması, bu talihsiz olayın ardından hiçbir kişisel yaralanma yaşanmadığını doğruladı.

Soruşturma sürüyor

Kırılmanın neden meydana geldiği henüz bilinmemekte olup, konuyla ilgili geniş çaplı bir araştırma yürütülmekte. GE, olayın 15 Ekim 2023’te meydana geldiğini ve bölgedeki güvenliği sağlama konusunda yerel otoritelerle işbirliği içinde olduklarını açıkladı.

Önceki olaylar ve GE türbinleri

Energiekontor, aynı GE 5.3-158 türbin modelinin rotor kanadının geçtiğimiz yılın Eylül ayında da koptuğunu belirtti. Önceki kırılmanın nedeni hakkında yürütülen araştırmalar henüz sonuçlanmamış durumda. Şirket, iki kırılma olayının aynı nedenle gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda net bir bilgiye sahip değil.

Güvenlik önlemleri ve ilerleyen adımlar

Yaşanan bu talihsiz olayın ardından Energiekontor, rüzgar enerjisi santralindeki tüm türbinlerin güvenlik gerekçesiyle durdurulmasını talep etti. Energiekontor, türbinlerin tekrar çalıştırılmasının ancak bağımsız bir uzmanın benzer bir hasar riski olmadığına karar verdikten sonra önerileceğini belirtti. Şirket aynı zamanda, bölgedeki belediye ve ilgili otoritelerle temas halinde olup, etkilenen çiftçi ve arazi sahiplerinin yaşadıkları zararı rapor etmeleri için çağrıda bulundu.

Content Protection by DMCA.com

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.