Aksa’nın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, 81 megavat kurulu güçteki Kozbükü Hidroelektrik Santrali’nin satıldığı ve 232 megavat kurulu güçteki 6 rüzgar santralinin satışı için de daha önce anlaşmaya varıldığı hatırlatıldı.
Yükselen döviz kuruna karşı gerekli önlemlerin geçen yıl alındığı ve pozitif etkilerin bu yıl şirket bilançolarına yansıyacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu satışlardan elde edilecek tutarlar kısa vadeli yükümlülüklerimizi azaltmakta kullanılacak ve öz sermayemizi kuvvetlendirecektir. Ek olarak, döviz bazında garantili satış gerçekleştirecek Gana santrali önümüzdeki günlerde devreye girecektir. 2016 yılında Madagaskar ve Mali’de de döviz bazlı garantili enerji satışı gerçekleştirecek olan santrallerimizin anlaşmaları yapılmıştır. Madagaskar santralinin Temmuz ayı sonunda, Mali santralinin ise haziran ayı sonuna kadar devreye girmesi planlanmaktadır.”

6 RES’İ 259 MİLYON DOLARA SATMIŞTI
Açıklamada , “Böylece 3 yurt dışı projemiz de bu yıl devrede olup, döviz satışları ile finansal giderlerimiz üzerinde doğal bir hedge mekanizması sağlayacaktır. Alınan bu tedbirlerin 2017 yılı içerisinde öz sermayemiz üzerinde olumlu etki göstereceğine inanılmaktadır.” denildi.
Aksa Enerji toplam 232 megavat kurulu güce sahip 6 rüzgar enerjisi santralini, 259 milyon dolara satmak için Güriş Şirketler Grubu ile anlaştığını duyurmuştu.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.