Akbank

Akbank, yenilediği sendikasyon kredisi ile Türkiye ekonomisine 700 milyon dolar destek sağladı.

367 gün vadeli sendikasyon kredisinin maliyeti SOFR+%2,75 ve Euribor+%2,10 olarak gerçekleşti. Bankanın sürdürülebilirlik performansı kriterleri ekleyerek gerçekleştirdiği bu başarılı işlemine 15 ülkeden 32 banka katıldı.

Hakan Binbaşgil: “15 ülkeden 32 banka katıldı”

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil

Akbank’ın başarıyla tamamladığı sendikasyon kredisiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Genel Müdür Hakan Binbaşgil, “Bankalardan kredi yenileme tutarımızın yaklaşık yüzde 108’ine karşılık gelen taleple sendikasyon kredimizi hedefimizin üzerinde, 700 milyon ABD Doları karşılığı bir tutarla yeniledik. Böylesi zorlu bir ortamda, bankamız bir kez daha sendikasyonunu 15 ülkeden 32 bankanın katılımıyla başarıyla yenilerken, geçtiğimiz yılın işleminde yer almayan Avrupa ve Orta Doğu’da yerleşik 3 yeni muhabir banka da işlemimizde yerini aldı.

Akbank’ın güçlü bilanço ve sermaye yapısı ile Türk bankacılık sistemine olan güveni tazeleyen bir sendikasyon işlemine daha imza atmaktan gurur duyuyoruz. İşlemimize katılan ve destek veren tüm yatırımcılara ve muhabir bankalara teşekkür ederiz.”

Levent Çelebioğlu: “Kredi kartını geri dönüştürülmüş plastikten üretiyoruz”

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılık GMY Levent Çelebioğlu
Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılık GMY Levent Çelebioğlu

Akbank’ın Nisan ve Ekim 2021’deki ESG temalı sendikasyonlarındaki tüm hedeflerine başarıyla ulaştığını belirten Kurumsal ve Yatırım Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, “Nisan 2022 sendikasyon kredimize iki sürdürülebilirlik performans kriteri (ESG KPI’ları) ekledik.

Geçen sendikasyonlarımızda %60 olarak belirlediğimiz, Akbank’ın tükettiği enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması kriterimizi bu sene %80’e çıkararak sürdürülebilirlik taahhüdümüzü bir adım daha ileriye taşıdık. Bununla birlikte piyasaya yepyeni bir performans kriteri tanıtarak kredi kartlarımızda geri dönüştürülmüş plastik kullanma kararı aldık.

Kasım 2021’de Axess ile başlattığımız bu dönüşümü bir ESG kriteri haline getirerek daha fazla kredi kartını geri dönüştürülmüş plastikten üretiyor; bu şekilde CO2 emisyonunu azaltmayı ve sürdürülebilirlik konusunda piyasadaki lider konumumuzu pekiştirmeyi hedefliyoruz.

Sürdürülebilirlik odaklı sendikasyon işlemlerimiz bankamızın ESG temalı borçlanma stratejisinin önemli bir parçası haline geldi. Bu doğrultuda Nisan 2022 sendikasyonumuzu başarılı bir şekilde gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu alanda da sektöre öncülük eden çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Önceki İçerikÇip krizi yarı iletken yatırımını artırdı
Sonraki İçerikYenilenebilir enerji piyasasına bakış

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz