Ülkemizin stratejik olarak en önemli görevlerinden birisini üstlenmiş olan yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i tebrik ediyor, kendisine herkesin malumu olan bazı tavsiyelerimi yineliyorum;

TEVAZU GÖSTERİN

Enerji sektöründe yer alan ve elini taşın altına koyan paydaşların hepsi ile diyalog ve danışma kanallarını açık tutun, politika ve kararlarınızı ortak paydayı temsil edecek şekilde alın, sadece dar bir danışmanlar grubu ve kendinize yakın iş dünyasının tercihleri doğrultusunda değil. Tevazu gösterin her zaman Sayın Cumhurbaşkanının vurguladığı gibi.

5 YILLIK STRATEJİ OLUŞTURUN

Özel ve kamu enerji sektöründe insan sermayesini zenginleştirmek öncelikle amaç olmalı, bu konuda asgari beş yıllık bir strateji oluşturun.

DİYALOĞA BURUN KIVIRMAYIN

Uluslararası iyi uygulamaları inceleyin, inceletin ve ateşi yeniden keşfetmeden bunlardan istifade edin. Kafanıza ve ihtiyaçlarımıza uyduğu ölçüde uluslararası kuruluşlardan da yararlanmayı ihmal etmeyin. Onlara ve küresel diyaloğa burun kıvırmayın.

MİLLİ VE YERLİ’Yİ ABARTMAYIN

Elbette “milli ve yerli” olmak önemli ama bunu abartmayın. Doğalgazda yüzde 98, petrolde yüzde 94 dışarıya bağımlı, ihtiyaç duyduğu yıllık asgari 12-13 milyar doları dışarıdan bulmak zorunda olan, rüzgar ve güneş ekipmanlarında, nükleerde de dışa bağımlı bir ülkede önemli olan enerji ikmal güvenliği, rekabet gücümüzü aşındırmayacak fiyatlama, çevre korunması, enerji verimliliği, elverişli finans ve yeni teknolojileri hazmetme alanlarında başarı göstermektir.

NÜKLEERİ GÖZDEN GEÇİRİN

Nükleer enerji politikasını şayet hala bir şans varsa gözden geçirin. Kesinlikle ihtiyaç var nükleere enerji karışımımızda ama hangi fiyatta, teknolojide, atık yönetiminde ve nükleer yakıt kullanımında. Rus ve Çin ortaklıkları iyi ama araya başka uluslararası grupları da katın özellikle santralların güvenliği gibi alanlarda.

RÜZGAR VE GÜNEŞTE YERLİ KATKIYA DİKKAT

Rüzgar ve güneşte sağlam adımlarla gidiniz. Geriye dönüş mümkün değil. Finans modeli, çevre riskleri, teknolojik yenilenme, yerli katkı hep aklınızın gerisinde olsun.

YERLİ ‘PETRONAS’LAR YARATIN

Tüm Türk enerji şirketlerini toplayıp çarpın varlık olarak Malezya’nın Petronas’ı etmiyor. Vakit geçirmeksizin kamu ve özel sektör ortaklığı ile uluslararası çapta rekabet edebilecek, yatırımlar üstlenebilecek şirketler oluşturulmasına ön ayak olun.

ENERJİ MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR

Enerji ile dış politika, çevre, iklim değişikliği, vergi, rekabet, şu-gıda, finans politikaları arasındaki bütünleyici bağlantıyı kurun her zaman. Enerji, basit bir sektörel konu değil tam bir milli güvenlik ve ekonomik güvenlik meselesidir ve öyle yönetilmelidir. Bunu unutmayın.
Başka tavsiyelerimizi de peyderpey paylaşacağız.

Önceki İçerikGÜNDER’den güneş enerjisi eğitimi
Sonraki İçerikYenilenebilir enerjiye IBS’den 2 milyar dolarlık teminat
Mehmet Öğütçü
1983'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitiren Mehmet Öğütçü, London School of Economics (LSE)'den Uluslararası Ekonomi üzerine yüksek lisans derecesi aldı. Bruges'deki College d'Europe'da Avrupa Yönetimi alanında master da yapan Öğütçü, halen zaman zaman LSE, Reading University, Dundee University ve Harvard'ta “Enerji Jeopolitiği”, “Rekabet Gücü”, “Su-Gida-Enerji Denklemi” ve “Kalkınma İçin Yatırım” gibi konularda ders veriyor. Çin, Rusya, Orta Asya, Ortadoğu ve Türkiye ile ilgili enerji, jeopolitika ve yatırım konularında, uluslararası bir otorite olarak kabul edilen Öğütçü, BBC, France-24, Dünya, CNBC, Bloomberg, Habertürk, Al Jazeera, CNNTürk, Hürriyet Daily News, Moscow Times, International New York Times, World Journal of Trade and Investment ve OECD Observer gibi yayınlara yazılı/sözlü katkılar sağlıyor. Mehmet Öğütçü, Türkçenin yanı sıra İngilizce, Fransızca ve konuşma düzeyinde Çince biliyor.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.