HT Solar Satış ve Pazarlama Müdürü Emre Kulaç

HT Solar Enerji Satış &Pazarlama Müdürü Emre Kulaç, sürdürülebilir gelecek için elektrik üretiminde mevcut enerji santrallerine ek olarak güneş enerjisinin entegre edildiği hibrit enerji santrallerine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Kulaç Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da 2023 yılına kadar güneş ve rüzgar enerjisinde 20 GW’ye ulaşma hedefi olduğuna dikkat çekti.

Bunun yanı sıra, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna ve gerekli kapasitelerin tahsis edilmesi halinde her yıl 2-3 GW kurulum gerçekleşebileceğine işaret eden Emre Kulaç, “HT Solar kurulduğu günden bu yana Türkiye’de 750 MW+ referans projesiyle sektörde lider firmalar arasında yer alıyor.

Ürün portföyümüzdeki 166 mm, 182 mm ve 210 mm hücrelerle üretilen yeni nesil güneş panellerimizle, üretim kapasitemizi artırarak referans projelere daha fazla panel tedariki sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda güçlü finansal yapımız, kaliteli üretimiz ve yüksek kapasitemiz ile Türkiye’nin 2023 hedefine en kısa sürede ulaşmasına katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Güneş ve rüzgardan elektrik üretiminin payı yüzde 12’ye çıktı

HT Solar

Öte yandan Londra merkezli iklim ve enerji odaklı bağımsız düşünce kuruluşu Ember tarafından yayınlanan, Küresel Elektrik Görünümü 2021 Raporu’na göre, güneş ve rüzgârdan sağlanan elektrik üretiminde, yüzde 12’lik paya sahip olan Türkiye, bu başarısı ile G20 ülkelerinin arasında 5. sırada yer alıyor.

Ember’in raporuna göre Türkiye, yenilebilir enerji kaynakları arasında rüzgar ve güneş enerjisinde son beş yılda toplam elektrik üretimdeki payını yüzde 4’ten yüzde 12’ye (+23 TWh) çıkardı. Rüzgar enerjisi, 2020’de eklenen 1,2 GW’lık  kurulu güç ile 2019 yılında kurulan gücün iki katına çıkarak güçlü bir büyüme gösterirken; güneş enerjisinde ise, 2020’de eklenen kurulu güç 2019’a göre yüzde 28 azaldı.

Önceki İçerikHibrit düzenlemesiyle güneş sektörü ivme kazanacak
Sonraki İçerikKüresel karbon emisyonları bu yıl 33 milyar tona ulaşacak

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz