Türkiye ve Hollanda işbirliği Yeşil Hidrojen ENSIA temiz enerji

Hollanda Büyükelçisi’nin İzmir ziyareti sırasında Türkiye ve Hollanda arasında sürdürülebilir enerji ve tarımda daha fazla işbirliği ihtiyacının altı çizildi.

Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) Hollanda, dünyada temiz enerji teknolojileri konusunda öncü ülkeler arasında bulunuyor. Bu nedenle Türkiye’deki yatırım fırsatlarına da büyük ilgi gösteriyor. Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands, İzmir’e yaptığı ziyarette Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) ile bir araya gelerek, Türkiye’nin temiz enerji hedeflerini ve vizyonunu dinledi.

Denizüstü rüzgar enerjisi potansiyeli

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Hollanda’nın deniz üstü rüzgar endüstrisinde lider olduğunu, Türkiye’nin ise bu alanda büyük potansiyele sahip olduğunu belirtti. Kalaycı, Türkiye’nin deniz üstü rüzgar enerjisindeki potansiyelinin yanı sıra ekipman üretimi konusunda da ciddi bir altyapıya sahip olduğunu vurguladı.

Yeşil hidrojenin önemi

Yeşil Hidrojen, sürdürülebilir enerji konusunda Türkiye için büyük bir fırsat olarak görülüyor. Alper Kalaycı, Hollanda’nın bu alanda yaptığı önemli girişimlere dikkat çekti. Türkiye’nin bu alanda yapacakları için Hollanda’da devreye alınacak pilot tesisleri ziyaret etme daveti aldıklarını ifade etti.

Türkiye ve Hollanda işbirliği Yeşil Hidrojen ENSIA temiz enerji Alper Kalaycı Joep Wijnands
Joep Wijnands ve Alper Kalaycı

Gelecekteki işbirliği olanakları

Alper Kalaycı, Türkiye’nin rüzgar ve güneş enerjisi alanlarında önemli yatırımlarla büyüdüğüne dikkat çekti. Aynı zamanda, jeotermal enerji alanında da büyük bir liderlik potansiyeline sahip olduğumuzu belirtti. Kalaycı, Hollanda’nın seracılık konusundaki uzmanlığının Türkiye için önemli bir öğrenme fırsatı olabileceğini vurguladı.

Hollanda’nın sürdürülebilirlik vizyonu

Büyükelçi Joep Wijnands, Türkiye ve Hollanda’nın temiz enerji ve tarım alanlarında daha fazla işbirliği yapması gerektiğini belirtti. Hollanda’nın özellikle su yönetimi ve iklim krizi konularında uzmanlık sahibi olduğunu vurgulayan Wijnands, her iki ülkenin bu konularda işbirliği yapabileceğini ifade etti.

Ziyaretin ardından

ENSİA’nın ziyareti, her iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarını ortaya koydu. Ziyaretin sonunda, Alper Kalaycı, Büyükelçi Joep Wijnands’a temiz enerjiyi temsil eden bir plaket sundu. Hollandalı delegasyon, ENSİA’nın kurumsal üyelerinin fabrikalarını ziyaret ederek, sürdürülebilir enerji konusundaki çalışmaları yerinde inceledi.

Bu ziyaret, Türkiye ve Hollanda arasındaki sürdürülebilir enerji işbirliğinin sadece başlangıcı olabilir. Her iki ülkenin de bu alanda sunabileceği çok şey var ve bu tür işbirlikleri gelecekteki yeşil enerji projeleri için kapıları aralayabilir.

Content Protection by DMCA.com

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.