TÜREB Başkanı Ebru Arıcı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Ebru Arıcı, TÜREB Genel Merkezi’nde Türkiye’nin rüzgar enerjisindeki son durumuyla ilgili bilgileri paylaştı.

TÜREB Başkanı Ebru Arıcı, Türkiye genelinde 270 rüzgar santralinin aktif olarak işletmede olduğunu ve elektrik ürettiğini belirterek, “Toplam 3 bin 868 türbin, rüzgarı durmaksızın enerjiye çeviriyor. Bu yılın ilk yarısında elektrik üretiminin yüzde 9,22’si rüzgardan elde edildi. Kapasite faktörümüz ise yüzde 34’ler seviyesinde. Bu oran Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 25 civarında.” diye konuştu.

Arıcı, Türkiye’nin 20 yılı aşkın sürede gelişen rüzgar enerjisi sektöründe sanayi, inşaat, işletme ve bakım-onarım alanlarında 20 binden fazla kişinin istihdam edildiğini dile getirdi.

rüzgar türbin ekipmanıTürkiye’nin rüzgar enerjisi ekipmanı üretiminde geçen yıl Avrupa’da 5. sırada bulunduğunu ve 6 kıtada 45 ülkeye rüzgar enerjisi ekipmanı ihraç edildiğini söyleyen Arıcı, şöyle devam etti: “Türkiye, rüzgar enerjisi kapasite artışı yanında eş zamanlı olarak sanayisini de geliştirdi. Yeni rüzgar türbini teknolojileriyle Türkiye’nin rüzgar potansiyeli 100 GW’yi aşıyor.

Rüzgarda bu sene başvuruları alınacak olan ve yıl bitmeden ihalelerinin yapılacağını öngördüğümüz 2 bin megavatlık yeni YEKA projeleri ile toplam proje gücümüz 17 bin 520 megavat olacak. Ülkemizde kanat, kule, gibi ana parçalara ek olarak jeneratör, kule iç aksamları, bağlantı ekipmanları, taşıma aparatları, rotor, stator, dişli grubu, bobin, kompozit, elyaf komponentler ile çelik ve metal üretimi yapıyoruz.”

“Rüzgar enerjisi sektörü 45 ülkeye ekipman ihraç ediyor”

rüzgar enerjisi santrali

Türkiye’nin 81 ilinde rüzgar enerjisi potansiyeli olduğunu ifade eden Arıcı buna karşın rüzgar endüstrisinin 15 şehirde konumlandığını vurguladı. Rüzgar enerjisi kapasitesi, endüstrisi ve potansiyelinin yoğunluk olarak Marmara ve Ege, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve güney kesimlerde bulunduğuna işaret eden Arıcı, “Envanter kapsamında ihracat yapan firmalar 6 kıtada 45 ülkeye ekipman ihraç ediyor ve cirolarının yaklaşık yüzde 70-75’ini ihracat oluşturuyor. Ciro bilgisi temin edilen 24 firma baz alındığında sanayi cirosu 720 milyon avro seviyesinde bulunuyor. Bu envanter çalışması bizlere başarılı bir sanayimiz olduğunun resmini net bir şekilde çizdi.” dedi.

Yeni hedef her yıl en az 1.500 MW rüzgar kurulumu

Arıcı, Türkiye’nin son yıllarda oluşturduğu rüzgar enerjisi sanayisi ve rüzgara olan ilgi sayesinde her yıl 1.000 MW hedefinin yakalandığını bildirdi.

offshore rüzgar enerjisi

Bu hedefin artık 1.500 MW seviyesine çıktığını dile getiren Arıcı, şunları kaydetti: “Her yıl en az 1.500 MW rüzgar kurulumunu gerçekleştirmemiz gerek. Bunu yapabilecek sanayi, altyapı ve istihdam mevcut. Fazlasını bile yapabilecek tecrübeye sahibiz. Keza sadece karasalda değil deniz üstünde de ayrı bir potansiyelimiz var ve artık burada da adım atıp hızlıca yol almak istiyoruz. Bu potansiyeli de ülkemize kazandırmamız gerek. Bunun için en elverişli noktalarda yapılacak ölçümlere göre artık harekete geçme zamanı. Rüzgar enerjisinde kurulu güç anlamında 10 bin MW önemli bir eşikti artık hedefimiz 20 bin MW kurulu rüzgar gücüne ulaşmak.”

Önceki İçerikSıfır Enerji Binalar’ın yolu yenilenebilir enerjiden geçiyor
Sonraki İçerikPolat Holding ve İş Bankası arasında temiz enerji ortaklığı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz