Polat Enerji

Polat Holding ve İş Bankası Grubu’nun yatırımcısı olduğu Maxis Temiz Enerji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu yenilenebilir enerjide ortaklığa ilk adımını attı. 16 Eylül 2021 tarihinde pay devir ve ortaklık sözleşmesini imzalayan Türkiye’nin iki güçlü kurumu Rekabet Kurumu’na başvuru yaptı.

Polat Holding’den yapılan yazılı açıklamada, Polat Holding’in, başta enerji olmak üzere yurt içi ve yurt dışında birçok sektörde faaliyet gösterdiği belirtilerek, “Enerji sektöründe Polat Enerji ile 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Polat Holding, Kanadalı ve Fransız ortaklarından 3 ay önce hisselerinin tamamını satın alarak şirketin yüzde 100 sahibi oldu.” denildi.

Polat Enerji rüzgar santrali

Açıklamaya göre, İş Bankası Grubu şirketlerinin yatırımcısı olduğu Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. Temiz Enerji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ve Polat Holding arasında gerçekleşecek ortaklığa ilişkin pay devir ve ortaklık sözleşmesi imzalandı. Sözleşmelerde yer alan ön koşulların tamamlanması ve Rekabet Kurumu’nun izninin alınması sonrasında pay devir işlemi tamamlanması bekleniyor. Devir sözleşmesi sonrasında Polat Holding ve Maxis Girişim, AP Enerji’de yüzde g50-50 ortak olacak.

Adnan Polat: “Güneş ve rüzgar yatırımlarımızı büyütüyoruz”

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat
Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat

Açıklamada görüşlerine yer verilen Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat “Polat Holding olarak faaliyet gösterdiğimiz her sektörde sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için çalışıyoruz. Küresel olarak, iklim krizinin etkilerinin tüm dünyada her geçen gün daha fazla hissedildiği bir döneme maalesef hepimiz şahit oluyoruz. Bu noktada yerli, yenilenebilir ve temiz enerji yatırımlarına daha fazla odaklanmak zorundayız.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığımız yatırımlarla insanlığın önündeki en büyük kriz olan iklim değişikliği ile mücadeleye destek verirken ülkemizin iklime uyum politikalarına ve sürdürülebilir kalkınmasına da katkıda bulunuyoruz. Bu alandaki RES ve GES yatırımlarımızı hem yurt içinde hem yurt dışında büyütüyoruz. Bu yatırımlarımızın yanı sıra diğer temiz enerji kaynakları için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Maxis Girişim ile yenilenebilir enerjide yaptığımız bu büyük ortaklığın her iki kurum, sektör ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Önceki İçerikRüzgar enerjisinde yeni hedef 20 bin MW
Sonraki İçerikTürkiye’de yenilenebilir enerjinin payı yüzde 53’e ulaştı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz