Polat Enerji

Türkiye ile Macaristan arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla kurulan ALX Polat Dış Ticaret tarafından, başkent Budapeşte’de yenilenebilir enerji üretimine ilişkin yatırımlar desteklenecek.

Macaristan’ın dış ekonomik ilişkilerine katkıda bulunmak, çeşitlendirmek ve Türkiye ile Macaristan arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla kurulan ALX Polat Dış Ticaret, Macaristan hükümetinin Budapeşte’de de yenilenebilir enerji üretimine ilişkin yatırımların desteklenmesi adına yeni bir karar değişikliğinde bulunduğunu duyurdu.

Macaristan devleti tarafından, Macaristan’a yatırımcı ve ihracatçı bulunması amacıyla yetkilendirilen ve aynı zamanda Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA) Türkiye ve Yunanistan temsilcisi olan ALX Polat’ın duyurusuna göre, gerekli asgari yatırım hacmi ve sübvansiyonlar için teminat sistemi kolaylaştırılacak ve Budapeşte’de de yenilenebilir enerji üretimine ilişkin yatırımlar desteklenecek.

Karar değişikliği ile Budapeşte’de öztüketim amaçlı yenilenebilir enerji üretimine yönelik “tamamlayıcı yatırımların” desteklenmesine, şirketin en az aynı değerde ve toplam yatırım hacmi en az 10 milyon euro’ya ulaşacak bir “ana yatırım” uygulama kriterlerini yerine getirmesi koşuluyla desteklenmesine izin veriliyor.

Yardım miktarı 15 milyon euro’ya ulaşabilir

Ana yatırımda, Avrupa Komisyonu çerçevesine uygun olarak ısı pompaları, piller, güneş panelleri, rüzgar türbinleri, elektrolizörler gibi ilgili ekipmanı üreten şirketlere ve bu tür ekipmanların üretimi için gerekli olan ham maddelerin üretimi gibi imalat faaliyetlerinden en az biri ile bağlantılı olması koşulu bulunuyor. Yardım yoğunluğunun küçük işletmeler için %20, orta ölçekli işletmeler için %10 oranında artırılabilmesi imkânı sağlayan bu değişlikle birlikte, maksimum yardım miktarı 15 milyon euro’ya ulaşabilir.

Yeni düzenleme ile birlikte, gelişmiş bölgelerden kırsal kesimlere kadar yatırımın yapılacağı farklı bölgelerde 3 milyon euro’dan 10 milyon euro’ya kadar değişen geri ödemesiz yardımlar sağlanabilecek. Aynı zamanda ilçe merkezi olan bölge merkezleri söz konusu olduğunda, uygunluk koşulu olarak daha yüksek uygun maliyet tutarı dikkate alınabilecek.

Karbonsuz ekonomiye geçişi hızlandırmak için yeni teşvik programı getiriliyor

Macaristan genelinde net sıfır ekonomiye geçişi hızlandırmak amacıyla stratejik sektörlerde hızlandırılmış yatırımlar için yeni bir teşvik programı sunulacağı bilgisini veren ALX Polat, yeni sübvansiyon önleminin, Avrupa Komisyonu çerçevesine uygun olarak ısı pompaları, piller, güneş panelleri, rüzgar türbinleri, elektrolizörler gibi ilgili ekipmanı üreten şirketlere ve ayrıca bu tür ekipmanların veya bunların üretimi için gerekli olan ilgili kritik ham maddelerin üretimi için tasarlanmış ve öncelikle doğrudan girdi olarak kullanılan ana bileşenlere açık olacağını duyurdu.
Konuyla ilgili detaylı bilgilere ve Teşvik Kılavuzu’na link üzerinden ulaşılabilir.

Content Protection by DMCA.com

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.