Atıştırmalık, bisküvi, şekerleme ve sakız sektörünün dünyada önde gelen oyuncusu Mondelēz International’ın global çaptaki raporuna göre, şirket 2019 yılı sonu verileriyle üretim operasyonlarında karbon emisyonlarını yüzde 15 azaltırken, suyun en az olduğu bölgelerde su kullanımında yüzde 27’lik düşüş gerçekleştirildi. Mondelez’in üretim operasyonlarından kaynaklanan atıklarında ise yüzde yüzde 21 azalma oldu.

Öte yandan şirket çikolata markaları için kakaonun yüzde 63’ünü sürdürülebilir kakao üretimi projesi Cocoa Life çalışmalarından tedarik ettiğini duyururken, geri dönüştürülebilir ambalaj oranında yüzde 93’e varan ilerleme kaydettiğini ve 2025 yılına kadar da bu konuda yüzde 100’e ulaşmayı hedeflediğini açıkladı.

150’DEN FAZLA ÜLKEDE 80 BİN İSTİHDAM

Mondelēz International, dünya çapında 150’den fazla ülkede insanlara atıştırmalık yiyecekler verirken, Oreo, belVita ve LU bisküvi gibi küresel ve yerel markalarla atıştırmalıkların önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Türkiye’de Kent markasının yanı sıra, aralarında Oreo, First, Falım, Milka çikolata, Olips, Jelibom, Toblerone markalarının da bulunduğu bir dizi marka ile pazarda yer alan Mondelez’in küresel net gelirleri 25,9 milyar dolara ulaşırken, 80’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve dünya çapında yaklaşık 80 bin kişiyi istihdam ediyor.

DOĞRU ATIŞTIRMALIKLARI TEŞVİK AMACI

Mondelēz International, Inc. (NASDAQ: MDLZ) şirketin 2025 sürdürülebilir ve bilinçli atıştırma hedeflerine ulaşma yolundaki önemli ilerlemelerini de vurgulayan 2019 Snacking Made Right raporunu yayınladı. Şirketin amacının yönlendirdiği imza programlarını ve yaklaşımlarını içeren raporun, doğru zamanda, doğru şekilde, doğru atıştırmalık sağlayarak insanları doğru atıştırmaya teşvik etmek üzere her yıl düzenli olarak hazırlandığı belirtilirken, raporda aynı zamanda Mondelēz International’ın olumlu değişim sağlamak için küresel ölçeğinden yararlanarak atıştırmalıkların geleceğine liderlik etme taahhüdü özetleniyor.

“GELECEĞİMİZE ODAKLANMAK İÇİN DOĞRU HEDEFLER BELİRLEDİK”

Raporla ilgili gündeme yönelik açıklama yapan Mondelēz International Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dirk Van de Put, “COVID-19’un küresel etkisini toplu olarak yönettiğimiz için, şimdi şirketlerin doğru olanı yapma ve sürdürülebilir iş büyümesini ölçeklendirme zamanı. Mondelez International’da sürdürülebilirlik ve refah için amaca yönelik yaklaşımımız, doğru zamanda, doğru şekilde, doğru atıştırmalık sunarak atıştırmalıkların geleceğini yönetme misyonumuzun bir

parçası olarak çevre üzerindeki etkimizi azaltmaya ve toplum üzerinde olumlu bir etki yaratmaya odaklanmıştır. 2019’da kaydettiğimiz önemli ilerlemeden gurur duyuyorum ve 2025 Snacking Made Right hedeflerimizin gelecek için odaklanmak için doğru hedefler olduğuna inanıyorum” dedi.

Şirketten rapora ilişkin yapılan açıklamada Mondelēz International’ın, daha iyiye anlamlı ve kalıcı bir değişim yaratmak için insanları doğru atıştırmaya teşvik etme amacını taşıdığı hatırlatılarak, bu doğrultuda da 2019 yılında, güçlü ve sürdürülebilir tedarik zincirleri yaratmaya, çevresel etkiyi ve ambalaj inovasyonunu azaltmaya yönelik bir dizi anlamlı ilerleme kaydettiği belirtildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KAYNAK PROGRAMINA BAĞLILIK

Bu kapsamda verilen bilgiye göre şirket sürdürülebilir hammadde temininde çikolata markaları için yüzde 63 kakao hacmi, şirketin imzalı sürdürülebilir kaynak programı Cocoa Life, 2018'e kıyasla 20 puan arttı. Avrupa’da bisküvi markaları için yüzde 65 buğday, şirketin Harmony Wheat programı ile sürdürülebilir şekilde tedarik edildi. Yüzde 100 RSPO (Sürdürülebilir Palm Yağı Hedefi Yuvarlak Masası) palm yağı hedefi tuttu.

Şirket Çevresel Etki alanında da üretim operasyonlarında CO2 emisyonlarında yüzde 5 azalma,suyun en az olduğu bölgelerde su kullanımında yüzde 27 azalma ve üretim operasyonlarından kaynaklanan atıklarda yüzde 21 azalma gerçekleştirildi.

Öte yandan ambalajlarda inovasyon çalışmaları kapsamında da plastik olan ve olmayan ambalajın yüzde 93’ü geri dönüştürülebilir olarak tasarlandı. Buna ek olarak, Mondelēz International’ın 2019 yılında hem şirketin portföyünü çağdaş refah ihtiyaçlarına göre düzenlemek hem de porsiyon kontrolü ve etiketleme yoluyla bilinçli atıştırma alışkanlıklarını teşvik etmek için güçlü ilerleme kaydettiği bildirildi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HEDEFLERİNE ODAKLI

Yapılan açıklamaya göre Snacking Made Right raporu, ‘Sürdürülebilir tedarik programlarını ölçeklendirmeye devam etmek’, ‘İklim değişikliğini anlamlı olarak ele almak ve çevresel etkileri azaltmak’, ‘Ambalaj yeniliklerini geliştirmek ve plastik atıklarla mücadele etmek’ ve ‘Portföyü çağdaş refah ihtiyaçlarına göre düzenlemek ve bilinçli atıştırma alışkanlıklarını teşvik etmek’ başlıklarında da uzun vadeli hedeflere doğru ilerleme olduğunu da doğruladı.

TÜKETİCİLERİN SEÇİMLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Mondelēz International’in Etki, Sürdürülebilirlik ve Refah Başkan Yardımcısı Christine Montenegro McGrath da raporla ilgili olarak; “Tüketicilerin seçimlerinin dünya üzerindeki etkisinin ve bu ürünlerin arkasındaki şirketlerin neyi temsil ettiğini giderek daha fazla bildiğini biliyoruz. Atıştırmalıklarımızı doğru bir şekilde yapıyoruz, bu da hem insanların ve gezegenin geliştiği bir gelecek yaratmak hem de inandığımız şeylerin arkasında durmak anlamına geliyor. Yayınladığımız rapor bu yolculuktaki ilerlememizi göstermek için önemli bir belge niteliğinde.” dedi.

Önceki İçerikJES’lerin çevreciliğini bal arılarıyla ispatlamaya çalıştı
Sonraki İçerikYenilenebilir enerji Covid-19’a karşı daha dayanıklı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz