Ana Sayfa Etiketler Iklim değişikliği

Etiket: iklim değişikliği

Karbon ayak izinin yüzde 75’i enerji tüketiminden kaynaklanıyor

Günlük aktivitelerin hemen hepsinin bir karbon ayak izi söz konusudur. Ancak yapılan araştırmalar sera gazı emisyonunun yüzde 75’inin enerji tüketiminden kaynaklandığını gösteriyor.

İklim değişikliği en çok yoksulları vuruyor

Dünyanın içinde bulunduğu en büyük problemlerden olan insan kaynaklı iklim değişikliğinin yaşlılar, çocuklar, kadınlar ve göçmenler gibi kırılgan gruplarla ekonomisi güçlü olmayan ülkelere daha çok zarar verdiği belirtiliyor.

Tekfen Holding BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’ne girdi

Tekfen Holding, hisse performansı ve sürdürülebilirlik notları baz alınarak Borsa İstanbul tarafından ilk kez oluşturulan BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’nde yer alma başarısı gösterdi.

Türkiye kömür santrallerini 2050 yerine 2030 yılında kapatmalı

Sağlık ve Çevre Birliği HEAL tarafından hazırlanan "Kronik Kömürü İyileştirmek: 2030 Kömürden Çıkışın Türkiye İçin Sağlık Faydaları" başlıklı araştırma, kömürlü termik santrallerin 2050 yılı yerine 2030’a kadar kapatılmasıyla önlenebilecek ölümler, hastalıklar ve sağlık maliyeti tasarruflarını ortaya koyuyor.

Küresel ısınma kitlesel ölümlere yol açıyor

WWF ve Londra Zooloji Derneği’nin hazırladığı Yaşayan Gezegen Raporu 2022'ye göre, insan kaynaklı küresel ısınma, dünyanın doğal yapısını değiştirirken kitlesel ölümlere ve bazı türlerin tümüyle yok oluşuna neden oluyor.

COP27’ye yoksul ülkelerin yaşadığı iklim felaketleri damga vurdu

Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı'nda (COP27), gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğinden kaynaklanan zararlarının tazmin edilmesi için kayıp ve zarar mekanizması kurulması ele alındı.

Çevreyi zengin ülkeler kirletiyor, bedelini fakir ülkeler ödüyor

Yeditepe Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Dr. Barış Gençer Baykan, az gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğine tarihsel olarak katkısının çok az olduğunu buna karşın iklim kaynaklı felaketlerden en çok etkilendiklerine dikkat çekti.

Deniz seviyesindeki yükselme alarm veriyor

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından her yıl BM İklim Zirvesi başında yayınlanan, yıllık Küresel İklim Durumu raporu Mısır'ın Şarm-El-Şeyh kentinde açıklandı.

Yuvam Dünya ve Galata Wind’den COP27’de ortak program

Yuvam Dünya Derneği ile rüzgâr ve güneşten yüzde 100 yenilenebilir elektrik enerjisi üreten Galata Wind bu yıl COP27’ye beraber katılıyor.

Temiz enerji teknolojileri bu yıl 600 milyon ton emisyonu önledi

Dünya çapında fosil yakıtlardan kaynaklı karbon emisyonlarındaki artışın bu yıl geçen yıla göre 300 milyon tonla yüzde 1'in altında kalacağı öngörülüyor.