Ana Sayfa Etiketler Iklim değişikliği

Etiket: iklim değişikliği

Çevreyi zengin ülkeler kirletiyor, bedelini fakir ülkeler ödüyor

Yeditepe Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Dr. Barış Gençer Baykan, az gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğine tarihsel olarak katkısının çok az olduğunu buna karşın iklim kaynaklı felaketlerden en çok etkilendiklerine dikkat çekti.

Deniz seviyesindeki yükselme alarm veriyor

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından her yıl BM İklim Zirvesi başında yayınlanan, yıllık Küresel İklim Durumu raporu Mısır'ın Şarm-El-Şeyh kentinde açıklandı.

Yuvam Dünya ve Galata Wind’den COP27’de ortak program

Yuvam Dünya Derneği ile rüzgâr ve güneşten yüzde 100 yenilenebilir elektrik enerjisi üreten Galata Wind bu yıl COP27’ye beraber katılıyor.

Temiz enerji teknolojileri bu yıl 600 milyon ton emisyonu önledi

Dünya çapında fosil yakıtlardan kaynaklı karbon emisyonlarındaki artışın bu yıl geçen yıla göre 300 milyon tonla yüzde 1'in altında kalacağı öngörülüyor.

İnsanlık için kırmızı alarm seviyesi çoktan aşıldı

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ve Londra Zooloji Derneği’nin (ZSL) hazırladığı Yaşayan Gezegen Raporu'na göre, 50 yıldan kısa bir sürede omurgalı türlerin popülasyonlarında üçte iki oranında keskin bir düşüş görüldü.

Enerjisa 2021’de 330 milyon TL sürdürülebilirlik yatırımı yaptı

Enerjisa'nın sürdürülebilirlik yatırımları, 2021 yılında önceki yıla göre yüzde 119 oranında artarak 330 milyon liraya ulaştı.

Türkiye temiz enerjiyle dışa bağımlılığını yarıya indirebilir

Enerji konusunda faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Ember'in analizine göre,, 2021 yılında Türkiye’deki elektrik üretiminin yüzde 50’sini sağlayan ithal fosil yakıtların payı, rüzgar ve güneş enerjisi sayesinde 2030 yılına kadar yüzde 25’in altına inebilir.

İklim kriziyle mücadele pamuk ipliğine mi bağlı?

Savaşla birlikte ortaya çıkan tablo iklim krizinin sadece gezegenimiz açısından değil, uluslararası platformların sağlamlığı açısından da pamuk ipliğine bağlı olduğu sinyalini verdi.

Atılım Gündemi Raporu: “Net sıfıra ulaşmak için işbirliği şart”

Uluslararası Enerji Ajansı (EIA) ve Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından hazırlanan ilk yıllık Atılım Gündemi Raporu (Breakthrough Agenda Report) yayınlandı.

Fosil yakıtlar terk edilmezse 3,5 trilyon ton emisyona neden olacak

Küresel fosil yakıt verilerine göre, dünya rezervlerinin üretilmesi ve yakılması 3,5 trilyon tonun üzerinde sera gazı emisyonuna yol açabilir. Bu da 1,5 derece hedefi için kalan karbon bütçesinin yedi katından ve sanayi devriminden bu yana üretilen tüm emisyonlardan daha fazla anlamına geliyor.