Ana Sayfa Etiketler Karbon emisyonu

Etiket: karbon emisyonu

Küresel elektrik talebi arttı, karbon emisyonları yükselişe geçti

IEA Elektrik Piyasası Raporu'na göre, geçen yıl 1,500 TWh talep artışı görüldü. Avrupa'da perakende elektrik fiyatları 2021'in son çeyreğinde, 2015-2020 ortalamasının 4 katına çıkarken, karbon emisyonları yüzde 7 arttı.

Ernst&Young, ‘karbon negatif’ kuruluş oldu

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi Ernst&Young, faaliyet gösterdiği 150 ülkede sorumlu olduğundan daha fazla karbonu atmosferden uzaklaştırarak ‘karbon negatif’ hale geldiğini açıkladı.

Akfen Yenilenebilir Enerji, karbon sertifikası satışına başlıyor

Akfen Yenilenebilir Enerji, 4 milyon tona yakın karbon emisyonunun sıfırlanmasını sağladı. Firma 2021 yılsonundan itibaren karbon emisyon salınımlarını dengelemek isteyen firmalara VCS ve Gold standartlarında emisyon azaltım sertifikası satışı yapacak.  

Küresel ısınma yıllık 2 milyar ton emisyon azaltarak önlenebilir

Uluslararası bir araştırmada küresel ısınmayı 1.5-2 dereceyle sınırlandırmak için emisyonların her yıl yaklaşık 2 milyar ton azaltılması gerektiği tespit edildi.

Akenerji 570 bin ton karbon emisyonunu sıfırladı

Akenerji, karbon sertifikaları ile paydaşlarının bir yılda 570 bin ton karbondioksit emisyonunun sıfırlanmasını sağladı. Bu oran 550 bin ağacın temizlediği havaya eş değer miktar olarak kabul ediliyor.

Microsoft’un 2030 hedefi sıfır atık!  

Microsoft 2030’a kadar sıfır atık üreten bir operasyonel sisteme geçiş yapmayı hedeflediğini açıkladı. Şirket sunucu ve donanımların yeniden kullanılmasını ve geri dönüşüme dahil edilmesini planlıyor.

McKinsey 1.5 derece hedefi için yol haritası hazırladı

McKinsey & Company, COVID-19 salgını sonrası iklim değişiminin yıkıcı etkilerini engelleyecek ‘1,5 derece hedefinin’ beş temel alanda gerçekleştirilecek kökten dönüşümlerle mümkün olduğunu ortaya koyan bir araştırma yayınladı.

Garanti BBVA, karbon emisyonlarını yüzde 71 azaltacak

Garanti BBVA Paris Antlaşmasıyla öngörülen en fazla 1,5 derece artış hedefiyle uyum çerçevesinde, karbon emisyonlarını 2025'e kadar yüzde 29, 2035'e kadar ise yüzde 71 azaltma hedefi koydu.  

Mondelēz International, karbon emisyonlarını yüzde 15 azalttı

Atıştırmalık, bisküvi, şekerleme ve sakız sektörünün dünyada önde gelen oyuncusu Mondelēz International 2019 yılı sonu verileriyle üretim operasyonlarında karbon emisyonlarını yüzde 15 azaltttı.

Nükleerin sonu geliyor mu?

Bloomberg’de yayınlanan bir analize göre, ABD’de kaya gazı keşfiyle bollaşan ve ucuzlayan doğalgazın yanısıra yenilenebilir enerjinin depolanmasıyla ilgili batarya teknolojilerin gelişmesi nükleer enerjinin sonunu getirebilir.