Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesi

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesinin 2026 yılının sonuna kadar 26 gigavat artışla yüzde 53 büyümesi bekleniyor. Bu büyümenin yüzde 48’inin güneş, yüzde 30’unun ise rüzgar enerjisinden sağlanacağı öngörülüyor.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Yenilenebilir Enerji Piyasa Raporu’na göre, Türkiye’de geçen yıl devreye giren yenilenebilir enerji kapasitesi 2019’daki kapasitenin iki katına çıktı. Bu artışta, büyük çaplı hidroelektrik santrallerinin devreye girmesi ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) yararlanma tarihine yetiştirilmeye çalışılan yatırımların hızlanması etkili oldu.

Yenilenebilir enerji kapasitesi 52 bin 555 MW’ye ulaştı

Türkiye’de 2021-2026 döneminde devreye giren yenilenebilir enerji kapasitesinin ise bugünkü seviyesine göre 26 gigavat artışla yüzde 53 büyüme göstereceği öngörülüyor. Bu kapasitenin yaklaşık yüzde 80’inin güneş ve rüzgar enerjisinden sağlanması beklenirken, hidroelektrik yatırımlarındaki büyümenin ise yavaşlayacağı tahmin ediliyor. Rüzgar enerjisinde ise 2022-2024 döneminde beklenen yavaşlamanın ardından yeniden toparlanma öngörülüyor.

Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücü ise ekim sonu itibarıyla 99 bin 50 megavata ulaştı. Bu kapasitenin yüzde 53’üne karşılık gelen 52 bin 555 megavatını yenilenebilir kaynaklar oluşturdu.

Önceki İçerikHakan Ateş: “Sürdürülebilir finansman 11 trilyon dolara ulaşacak”
Sonraki İçerikEnerjisa, EBRD’den 110 milyon dolar yeşil kredi sağladı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz