IC Enterra 485 MW Yenilenebilir Enerji Yatırımı Depolamalı GES ve RES Projeleri Osmaniye Derin GES Ön Lisans Onayı

IC Enterra Yenilenebilir Enerji A.Ş. ENTRAIC Holding’in enerji sektöründeki uzmanlığı ile faaliyet gösteren IC Enterra Yenilenebilir Enerji (IST: ENTRA), Osmaniye’de planladığı Derin GES depolamalı üretim tesisinin ön lisans başvurusunun onaylanmasıyla tüm depolamalı tesis ön lisans süreçlerini tamamlamış oldu.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, “Toplam 485 MW kapasiteli 8 projemiz için çalışmalarımız devam ediyor” denildi. IC Enterra toplamda 485 MW kapasiteli 8 depolamalı güneş ve rüzgar enerjisi santralinin (GES ve RES) ön lisans süreçlerini tamamladı. Bu projelerle yıllık 1,5 milyar kWh elektrik üretimi hedefleniyor.

IC Enterra’nın enerji üretimi ve büyüme planları

IC Enterra Yenilenebilir Enerji (ENTRA), Türkiye’de toplam kurulu gücü 388 MW olan 9 hidroelektrik santrali (HES) ile elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Şirket, hem yurtiçinde hem de yurtdışında büyüme planlarını sürdürüyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kararıyla, Şirket, Osmaniye’de hayata geçirmeyi planladığı 55 MW kapasiteli Derin GES projesi için ön lisans alarak önemli bir adım attı.

IC Enterra, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, “Halka arz izahnamemizde belirttiğimiz gibi, 430 MW’ı rüzgar enerjisi (RES) ve 55 MW’ı güneş enerjisi (GES) olmak üzere toplam 485 MW depolamalı üretim tesisi yatırımları üzerinde çalışıyoruz. EPDK kararı doğrultusunda Derin GES depolamalı üretim tesisi ön lisans başvurumuz da kabul edilmiştir ve bu yatırımlarımızla ilgili tüm ön lisans süreçleri tamamlanmıştır. Toplam 485 MW kapasiteli 8 projemiz için çalışmalarımız devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

IC Enterra 485 MW Yenilenebilir Enerji Yatırımı Depolamalı GES ve RES Projeleri Osmaniye Derin GES Ön Lisans Onayı485 MW kapasiteli depolamalı RES ve GES ile yıllık 1,5 milyar kWh elektrik üretilecek

Şirket, 485 MW kapasiteli depolamalı RES ve GES projeleriyle yıllık 1,5 milyar kWh elektrik üretmeyi hedeflemektedir. Açıklamada, “Kapasite hakları kazanılan bu projeler için EPDK tarafından lisans düzenlenmesi sonrasında veya mevzuatın izin verdiği daha erken bir tarihte, IC İçtaş Enerji Yatırım Holding A.Ş. tarafından bu lisansların IC Enterra’nın yüzde 100 sahipliğinde kurulacak özel amaçlı şirketlere devredilmesi karara bağlanmıştır. Yatırımcılarımız, süreç hakkında gerekli açıklamalar Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla bilgilendirilecektir” denildi.

İtalya’da yeni yatırımlar

IC Holding’in enerji sektöründeki 26 yıllık tecrübesiyle faaliyet gösteren IC Enterra Yenilenebilir Enerji, geçtiğimiz haftalarda İtalyan Eterna Green S.r.l.’in yüzde 100 hissesini devraldığını duyurmuştu. Bu satın alım ile IC Enterra, İtalya’da rüzgar ve güneş enerjisi başta olmak üzere çeşitli yenilenebilir enerji projeleri geliştirmeyi ve mevcut projeleri satın almayı planlıyor.

Gelecek hedefler

Yurtdışı yatırımlarının yanı sıra yurtiçinde de yatırımlarını sürdüren IC Enterra, 136 MW kapasiteli Hatay Erzin-2 YEKA GES ve izin süreçleri devam eden 61 MW Bağıştaş hibrit GES projelerine odaklanıyor. Şirket, depolamalı RES ve GES yatırımları ile 2026 yılı sonunda işletme ve yatırım sürecindeki lisanslı proje portföyünde yaklaşık 1.200 MW kapasiteye ulaşmayı hedefliyor.

Ek bilgiler ve açıklamalar

IC Enterra’nın bu stratejik adımları, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesini artırma çabalarına önemli bir katkı sağlıyor. Yenilenebilir enerji projelerinde depolama çözümlerine odaklanmak, enerji arz güvenliğini artırırken, sürdürülebilir enerji üretimini destekliyor. IC Enterra’nın Türkiye ve İtalya’da yaptığı yatırımlar, şirketin uluslararası alandaki büyüme hedeflerini de ortaya koyuyor.


Yatırım Tavsiyesi Değildir

Bu makalede yer alan bilgiler, genel bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak kabul edilmemelidir. Burada sunulan veriler ve görüşler, herhangi bir finansal yatırım kararı almadan önce bağımsız bir finansal danışmanlık hizmeti almanız gerektiğini vurgulamak için sunulmaktadır. Yatırım kararları kişisel durumunuz, risk toleransınız ve finansal hedefleriniz göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

Bu içerik, okuyucuları piyasa trendleri ve sektörel gelişmeler hakkında bilgilendirmeyi amaçlar, ancak yesilhaber.com.tr ve editörleri bu içeriğin doğruluğu, eksiksizliği veya güvenilirliği konusunda herhangi bir garanti vermez. Yazarlar ve yayıncılar, bu makalede sunulan bilgilerin kullanımından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu tutulamaz.

Okuyucular, yatırım kararları almadan önce kendi araştırmalarını yapmalı ve bağımsız finansal danışmanlarla görüşmelidir. Burada bahsedilen hisse senetleri ve finansal ürünler hakkında alım-satım kararı almadan önce, ilgili finansal ürünlerin risklerini ve getiri potansiyellerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmeniz önemlidir.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.