IBC4EU projesi Kalyon PV güneş enerjisi Sürdürülebilir enerji teknolojileri
Karapınar Güneş Enerji Santrali

Avrupa’nın önde gelen enerji otoriteleri, IBC4EU projesi kapsamında Kalyon PV’nin tam entegre fabrikasında bir araya geldi. Bu önemli buluşmada, yenilikçi güneş enerjisi teknolojileri ve sürdürülebilir enerji çalışmaları ele alındı.

IBC4EU, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve toplam 17 milyon euro bütçeye sahip bir proje. Proje, entegre arka temaslı (IBC) güneş hücreleri ve modüllerinin geliştirilmesi ve Avrupa’da GW ölçeğinde üretime geçilmesini hedefliyor. 2022 yılında başlayan proje, 2025 yılına kadar devam edecek. Proje kapsamında mevcut üretim teknolojileri iyileştirilerek, daha maliyet etkin ve sürdürülebilir üretim yöntemleri geliştirilmesi amaçlanıyor​​​​.

Kalyon PV’nin katkıları

Kalyon PV, Türkiye’yi temsilen projede yer alan tek Türk firması olarak dikkat çekiyor. Kalyon PV’nin CEO’su Ersan Tüfekçi, firmanın teknolojiyi sadece takip etmediğini, aynı zamanda ürettiğini belirtti. Kalyon PV, Ar-Ge çalışmalarıyla hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda önemli başarılar elde ediyor. Kalyon PV’nin tesisleri, Avrupa’nın önde gelen güneş enerjisi firmalarının temsilcilerinden tam not aldı​​​​.

IBC4EU projesi Kalyon PV güneş enerjisi Sürdürülebilir enerji teknolojileriAvrupa güneş enerjisi otoritelerinden gelen övgüler

15-16 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen toplantıya Almanya, Litvanya, Norveç, Hollanda, İtalya, Belçika, Fransa ve Finlandiya’dan gelen 30 kişilik heyet katıldı. Bu heyet, güneş enerjisi teknolojileri üzerine bilgi alışverişinde bulundu ve Kalyon PV’nin yenilikçi çalışmalarını yerinde inceledi. Projenin koordinatörlüğünü yürüten ISC Konstanz’ın temsilcisi Florian Buchholz, Kalyon PV’nin tam entegre üretim hattına sahip olmasının projede kritik bir rol oynadığını belirtti​​​​.

IBC4EU projesi, mevcut üretim teknolojilerinin maliyet etkinliğini artırmayı ve sürdürülebilirliği sağlamayı hedefliyor. Proje kapsamında, gümüş kullanımının azaltılması veya bakır ve alüminyum gibi daha yaygın metallerle değiştirilmesi gibi yenilikçi yöntemler üzerinde çalışılıyor. Ayrıca, Industry 4.0 çözümleri kullanılarak önleyici bakım, kalite kontrol ve izlenebilirlik sağlanacak​​.

IBC4EU projesi Kalyon PV güneş enerjisi Sürdürülebilir enerji teknolojileri
Florian Buchholz

Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedefleri ve Kalyon PV

Kalyon PV, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi projelerinden biri olan Karapınar Güneş Enerji Santrali’ni hayata geçiriyor. J.P. Morgan tarafından sağlanan 291 milyon dolarlık finansman desteğiyle bu proje, Türkiye’nin toplam enerji üretiminin %20’sini güneş enerjisinden sağlamayı hedefliyor. Kalyon PV’nin bu projedeki başarısı, Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine önemli katkılarda bulunuyor​​.


Yeşil Haber’den

IBC4EU Projesi

IBC4EU projesi, Avrupa Birliği’nin Horizon Europe Araştırma ve Yenilik Programı kapsamında finanse edilen, toplam 17 milyon euro bütçeye sahip bir girişimdir. Proje, entegre arka temaslı (IBC) güneş hücreleri ve modüllerinin geliştirilmesini ve Avrupa’da GW ölçeğinde üretime geçilmesini hedefliyor. Bu projeyle, maliyet etkin ve sürdürülebilir üretim yöntemleri geliştirilmeye çalışılıyor.

Teknolojik yenilikler

Proje kapsamında, mevcut üretim teknolojileri iyileştirilerek daha verimli ve çevre dostu hale getirilmesi amaçlanıyor. Özellikle gümüş kullanımının azaltılması veya bakır ve alüminyum gibi daha yaygın metallerle değiştirilmesi gibi yenilikçi yöntemler üzerinde çalışılmaktadır. Ayrıca, Industry 4.0 çözümleri kullanılarak önleyici bakım, kalite kontrol ve izlenebilirlik sağlanması planlanıyor.

Projenin Katılımcıları

IBC4EU projesinde 9 ülkeden 21 ortak yer alıyor. Bu ortaklar arasında Almanya’dan ISC Konstanz, Fransa’dan CEA INES, Norveç’ten Norsun AS, İtalya’dan FuturaSun SRL, Hollanda’dan TNO ve Energyra B.V., Belçika’dan Interuniversity Microelectronics Centre (IMEC) ve Becquerel Institute, Finlandiya’dan Valoe Oyj ve Türkiye’den Kalyon PV gibi önemli firmalar bulunuyor.

Projenin Yürütülme Süreci

Proje, 1 Kasım 2022 tarihinde başladı. 31 Ekim 2025 tarihinde tamamlanması planlanıyor. Proje süresince, entegre arka temaslı güneş hücreleri ve modüllerinin geliştirilmesi için pilot üretim hatları kurulacak ve bu teknolojilerin maliyet etkinliği, sürdürülebilirliği ve çevresel etkileri değerlendirilecek.

Çevresel ve Ekonomik Katkılar

IBC4EU projesi, Avrupa’nın enerji bağımsızlığını artırmayı ve yenilenebilir enerji teknolojilerinde lider konuma gelmeyi amaçlıyor. Proje, çevre dostu üretim yöntemleri ve yenilikçi teknolojiler kullanarak, Avrupa’da sürdürülebilir enerji üretimini destekleyecek ve enerji sektöründe yeni iş olanakları yaratmayı hedefliyor.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.