Solar Storage Next Generation 31 Ağustos - 2 Eylül 2023 Sektörün Tek Güneş Enerjisi ve Enerji Depolma Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi’nde 11-13 Mart arasında düzenlenen Solar İstanbul Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı ve Konferansı kapsamında EGD tarafından “Enerjini Güneşten Al” başlıklı bir panel düzenlendi. Panelde konuşan GENSED Başkanı Halil Demirdağ “Güneşe yatırım çevreye iyilik, cari açığa iyilik. Bu yüzden çok önemsemeliyiz” diye konuştu.

EGD Başkanı Celal Toprak’ın yönettiği GENSED Güneş Enerjisi Sanayicileri Derneği Başkanı Halil Demirdağ ve Shura Enerji Dönüşümü Merkezi/ Enerji Sistem Analisti Hasan Aksoy’un sunumları ile katıldığı panel büyük ilgi gördü.

Toplantıda soru yağmuruna tutulan GENSED Başkanı Halil Demirdağ Türkiye’nin güneş konusunda son dönemde büyük adımlar atıldığını belirterek, “Güneşe yatırım Türkiye’nin iyiliğine bir adım. Hatta iki adım. Bir iyilik yatırımı. Çevreye iyilik. Cari açığa iyilik. Yani güneşe yatırım yapan iki önemli iyilik adımı atıyor. Bu yüzden çok önemsemeliyiz” dedi.


NEXTGEN e-mobilty - charge expo and summit Yerininizi Hemen Ayırtın

YEŞİL ENERJİYLE ÜRETİMDE ADIM ATMASI GEREKİYOR

Türk şirketlerinin bugün Ukrayna’da güneş enerjisi santrali kurduğunu vurgulayan Demirdağ, “Bulgaristan’da da güneş enerjisi santrali kurabiliyor. Demek ki Türkiye bu konuda avantajlı. Yani ürününü satabiliyor. Bu şekilde Türkiye’de bir sinerji oluşuyor. İhracatın yüzde 50’sinden fazlasını AB ülkelerine ihraç eden Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir karar.

Türkiye’nin mevcut pazarlarını korumak için yeşil enerjiyle üretim konusunda adım atması gerekiyor” dedi. Güneş enerjisi alanında üretim yapan tesislerin kapasitesinin ise oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Halil Demirdağ, güneş, rüzgâr, jeotermal gibi yerli ve maliyetsiz kaynaklardan mutlaka yararlanmak gerektiğine vurgu yaptı.

SHURA adına konuşan Hasan Aksoy da güneş enerjisi alanında depolama konusunun önemine dikkat çekti ve yeni dönemde bu konunun çok öne çıkacağını vurguladı. Panelin diğer konuşmacıları Ekonomist Dergisi Haber Müdürü Talip Yılmaz ile Sabah Gazetesi Ekonomi Editörü Barış Ergin ise yazılı basının yenilenebilir enerji haberlerine yaklaşımıyla ilgili tecrübelerini paylaştı.


Solar Storage Next Generation 31 Ağustos - 2 Eylül 2023 Sektörün Tek Güneş Enerjisi ve Enerji Depolma Fuarı
Önceki İçerikKorona virüse karşı yaşam tarzımızı değiştirelim
Sonraki İçerik“RES’lerde koronavirüs kaynaklı gecikme mücbir sebep sayılsın”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz