Solar Storage Next Generation 31 Ağustos - 2 Eylül 2023 Sektörün Tek Güneş Enerjisi ve Enerji Depolma Fuarı

Çin devlet şirketi HT Solar Enerji AŞ’nin Türkiye Genel Müdürü Robin Xi, Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı Solarex’te yaptığı açıklamada, geçen yıl ilki gerçekleştirilen YEKA ihalesine bir Türk firma ile katıldıklarını söyledi.

Listede ilk sırada olmalarına rağmen yarışmayı kazanamadıklarını ifade eden Xi, “İkinci YEKA için daha sıkı çalışıyoruz. YEKA ile ilgili teknik detayların açıklanmasını bekliyoruz. Enerjisa, Zorlu ve Çalık Enerji gibi şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye pazarını çok iyi bilen Türk şirketlerden biriyle konsorsiyum olarak bu yıl da YEKA’ya girmek istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’deki 600 megavat kapasiteli güneş paneli fabrikalarıyla sektörde lider konumunda bulunduklarını dile getiren Xi, “Türkiye’de çalışmalarımız devam ediyor. Güneş enerjisi için yapılacak ikinci YEKA ile ilgileniyoruz. 1 milyar dolarlık yatırım hesapladık, bunu gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.


NEXTGEN e-mobilty - charge expo and summit Yerininizi Hemen Ayırtın

YEKA ihalesindeki “elektriğin depolaması” zorunluluğunun önemine dikkati çeken Xi, şöyle devam etti: “30 yıldan bu yana Çin’de elektriğin depolanması üzerine çalışıyoruz. Hem depolama alanında hem de Ar-Ge faaliyetlerinde Türkiye’nin attığı bu adımların ülkenin güneş enerjisi teknolojilerini geliştirmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Bu alandaki deneyimlerimizi paylaşmayı arzu ediyoruz.”

Öte yandan HT Solar Enerji, fuardaki standında teknoloji şirketi Huawei ile güneş enerji sistemlerinin en önemli ekipmanlarından biri olan inverterın Türkiye pazarında satış ve dağıtımını kapsayan bir distribütörlük anlaşması imzaladı.

Huawei, güneş enerjisi çevrim cihazları, telekomünikasyon ve terminal ekipmanları ile dahili yazılım gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.


Solar Storage Next Generation 31 Ağustos - 2 Eylül 2023 Sektörün Tek Güneş Enerjisi ve Enerji Depolma Fuarı
Önceki İçerikNordex, Türkiye’den 179 MW yeni türbin siparişi aldı
Sonraki İçerik“Finansman bulunursa çatı pazarı patlar”  

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz