Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Genel Kurulunda görüşülen bakanlığın 2020 yılı bütçesi hakkında yaptığı konuşmada, bütçe görüşmeleri sırasında bazı milletvekillerinin “çatı uygulamalarını” eleştirdiğini anımsatarak, bunun eksik bilgilendirmeden kaynaklandığını söyledi.

Çatı ve cephe tipi mini GES uygulamalarının önünü açarak düzenlemeleri bu yılın mayıs ayında hayata geçirdiklerini ve önemli bir potansiyel olduğunu vurgulayan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece son 5 ayda, çatılarda kurmak üzere 696 sanayi ya da ticari kuruluş, toplam 432 MW kurulu gücünde elektrik dağıtım şirketlerine müracaat yaptı. Konutlarda ise bin 187 adet başvuru geldi, konutlarda 10 kilowatt sınırı var, orada da yaklaşık 11 MW bir başvuru aldık.

Toplamda çatı uygulamaları için 443 megawattlık başvuru aldığımızı söyleyebilirim. Bunun yanı sıra daha önceki sisteme dayalı olarak çatılarında güneş enerji sistemi kurmak üzere başvuranların sayısı da 5 bin 402. Bu, bin 104 MW’ye tekabül ediyor. Bununla birlikte tüm lisanssız GES uygulamalarında 6 bin 206 MW’ye ulaşmış durumdayız.”

Önceki İçerikSolarex İstanbul 9-11 Temmuz tarihinde yapılacak
Sonraki İçerikYenilenebilir enerji tüketimine özel tarife geliyor

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz