BYD'nin Türkiye yatırımı Elektrikli araç üretim tesisi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı anlaşması

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD’nin Türkiye’de gerçekleştireceği 1 milyar dolarlık yatırımın resmi anlaşması, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile imzalandı.

Bu büyük yatırımın detayları, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde gerçekleşen törende açıklandı. Anlaşma, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından imzalandı.

Yatırım detayları ve üretim planları

Bu anlaşma kapsamında, BYD’nin Türkiye’de yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi kurması ve sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik bir Ar-Ge merkezi oluşturması planlanıyor. 2026 yılı sonunda üretime başlaması hedeflenen bu tesis, 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlayacak. BYD’nin Türkiye’deki bu yatırımı, yerel üretim yeteneklerini geliştirmeyi ve lojistik verimliliği artırmayı amaçlıyor.

BYD'nin Türkiye yatırımı Elektrikli araç üretim tesisi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı anlaşmasıTürkiye’de elektrikli araç üretimi için yeni bir dönem

Geçtiğimiz günlerde Çinli otomobillere getirilen %40’lık ek ithalat vergisinin yatırım teşvik belgesi alan şirketler için muaf tutulması, BYD’nin yatırımını teşvik eden önemli bir düzenleme oldu. Ayrıca, kısa süre önce duyurulan şarj edilebilir hibrit otomobillerde ÖTV indirimi, sektördeki yatırımları artıracak önemli bir teşvik olarak öne çıkıyor.

SWM Motor ve GAC ile yeni gelişmeler

BYD’nin ardından, başka bir Çinli üretici olan SWM Motor da Türkiye’de üretim yapmak için başvuruda bulundu. SWM Motor, yıllık 50 binden fazla araç üretim kapasitesine sahip bir tesis kurmayı planladığını açıkladı. Ayrıca, Çinli GAC firması ile yerli üretici TOGG’un elektrikli araç üretimi için görüşmelere başladığı duyuruldu.

Elektrikli araç üretimi ve sürdürülebilirlik

BYD’nin Türkiye’deki yatırımı, elektrikli araç üretimi ve sürdürülebilir mobilite teknolojileri alanında ülkemize büyük katkılar sağlayacak. Bu yatırımlar, Türkiye’nin otomotiv sektöründeki rekabet gücünü artıracak ve ekonomik büyümesine önemli bir ivme kazandıracak.


Yeşil Haber’den

BYD’nin Türkiye pazarındaki faaliyetleri

Bugün, Yarın, Daima” mottosuyla Ekim 2023’te Türkiye pazarına giren BYD, batarya teknolojileri ve yenilikçi tasarım yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Türkiye Genel Müdürlüğü’nü İsmail Ergun, ALJ Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ise Ali Haydar Bozkurt yürütüyor.

Yeni modeller ve satış rakamları

İlk olarak C segmentindeki tam elektrikli SUV modeli ATTO 3’ü tanıtan BYD, şarj edilebilir hibrit SEAL U DM-i modelini Avrupa’dan önce Türkiye’de satışa sundu. BYD, 2023’ün ilk 6 ayında Türkiye’de 1426 adet araç sattı.

Global başarılar ve teknoloji

1995’te kurulan BYD, dünya genelinde 600 binden fazla çalışanıyla faaliyet gösteriyor. 2023’te 3 milyon 24 bin 417 adet satışla küresel yeni enerji aracı (NEV) satış lideri oldu. Şirket, elektrikli araç dönüşümünde önemli bir rol oynayarak fosil yakıtlı araç üretimini durdurdu.

Bu makalemiz ilginizi çektiyse “BYD’nin Türkiye’deki gelecek planları” başlıklı makalemizi de ziyaret ediniz.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.