AKO Grup

AKO Grup’un hayata geçirdiği Ömrünü Tamamlamış Lastik (ÖTL) Geri Dönüşüm Tesisi’nde yıllık 75 bin ton lastik atığı geri dönüştürüyor.

Grup, Türkiye’de bir yılda oluşan lastik atığının dörtte birinin geri dönüştürülmesini sağlarken; bu atıkları tümüyle geri dönüştürerek, Türkiye sanayisi için nitelikli hammaddeye çeviriyor. Tesiste lastikler niteliklerine göre ayrıştırılıyor, yüksek teknolojili entegre sistemlerde işlenerek, lastik endüstrisi başta olmak üzere, otomotiv yan sanayi gibi farklı sanayi kolları için nitelikli hammaddeye dönüşüyor.

Sürdürülebilir çevre yönetimine destek

Türkiye sanayi kuruluşları her yıl tonlarca geri dönüştürülmüş kauçuk türevi hammadde ithal ediyor. AKO Grup yatırımıyla hayata geçen tesiste, bu hammaddenin atık dönüşümüyle elde edilmesi, ithal ikamesiyle stratejik sektörlerin bu alandaki dışa bağımlılığının azaltılması da amaçlanıyor.

Tesisin yapacağı hammadde üretimi ile cari açık kontrolünde ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 16 milyon dolar dolar katkı sağlanması hedefleniyor. Bu yatırım özelinde kullanılan Ar-Ge ve patent çalışmaları, ekonomik getirisinin yanı sıra Türk sanayine teknolojik katkılar sunmasıyla da öne çıkıyor.

30 milyon dolarlık yatırımla kurulan tesis, sıfır atık projesi ve ülke ekonomisine sunduğu katkının yanı sıra karbon salınımını da azaltıyor. Tesisin faaliyete geçmesiyle, karbon salınımında yıllık 834 bin ton tasarruf edilerek, yılda 250 bin ağaç eşdeğeri karbon salınımı engellenmesi öngörülüyor.

Önceki İçerikEntek Elektrik sıfır emisyon için projeler üretiyor
Sonraki İçerikTürkiye’de ilk 8 ayda elektrikli otomobil satışı 3 kat arttı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz