Akbank

Akbank sürdürülebilirliği merkezine alan bir kurum olan NatWest Markets Plc ile Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik bağlantılı FX hazine işlemleri anlaşması imzaladı.

NatWest Markets Plc ile gerçekleştirilen anlaşmaya üç sürdürülebilirlik performans kriteri (ESG KPI’ları) eklendi. Akbank anlaşma kapsamında sırasıyla cinsiyet eşitliği, yeni kömür santrali projelerini kredilendirmeme ve elektrik tedarikinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasından oluşan bu performans kriterlerine bağlı kalacağını tekrar güçlü bir şekilde vurguladı. Sorumlu bankacılık ve sürdürülebilirliği stratejileri ile bütünleştirmeyi başaran iki kurum arasında yapılan bu anlaşmayla Akbank, taahhütleri ve hedefleri konusunda kararlılığının da bir kez daha altını çizdiğini vurguladı.

Akbank GMY Muratoğlu: “Sürdürülebilirlik bankacılık anlayışımızın merkezinde”

Akbank Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Muratoğlu
Akbank Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Muratoğlu

Akbank Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Muratoğlu, anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada, “Türk bankacılık sektörüne, gerçekleştirdiğimiz girişimlerle çevresel ve sosyal yönetişim alanlarında liderlik etmeye devem ediyoruz. Ekim ayında bankamızın gerçekleştirdiği 300 milyon dolarlık Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerindeki ilk ESG-KPI bağlantılı repo anlaşmasının ardından yapmış olduğu bu hazine anlaşması ile bir kez daha sürdürülebilirliği bankacılık anlayışının merkezinde konumlandırıyor.

Anlaşma ile yeni kömür santrali projesi kredilendirmeme taahhüdümüzü yineliyor, bankamız çalışanlarında dengeli bir cinsiyet dağılımı gözeteceğimizin sözünü veriyor ve elektrik ihtiyacımızın yenilenebilir kaynaklardan sağlayacağımızı belirtiyoruz. Bankamızın yenilikçi ESG stratejisi, sadece bankacılık sektöründe değil, tüm özel sektörde örnek gösterilmeye devam ediyor” sözlerine yer verdi.

NatWest: “Türkiye’de imzaladığımız ilk ESG FX anlaşması”

NatWest Döviz Masası Başkanı Fabio Madar
NatWest Döviz Masası Başkanı Fabio Madar

FX anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, NatWest Döviz Masası Başkanı Fabio Madar ise “FX işlemlerini ESG KPI’larıyla uyumlu hale getirmede ve ‘sürdürülebilirlikle bağlantılı’ kavramını FX’e uyarlamada Akbank ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. NatWest’in hem bir bankayla hem de Türkiye’de imzaladığı ilk ESG FX anlaşması olmasıyla, bu anlaşma müşterilerimizin ESG amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olma hedefimizin bir başka örneğidir” dedi.

Önceki İçerikİklim kriziyle mücadelede elektrikli araçların rolü tartışıldı
Sonraki İçerikGÜYAD: “Yeni YEKDEM’de fiyatlar doğru değil”

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz