Güneş paneli üreticisi Yingli Solar, elektriğe erişimi olmayan Afrika ülkelerindeki fakirlerin ihtiyacını karşılamak üzere özel güneş lambaları üretti.
Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden Çin merkezli Yingli Solar, yoksulluk ve iklim değişikliğiyle mücadelede öncü uluslararası yardım organizasyonu SolarAid ile işbirliğine gitti. Yingli Solar, bu işbirliği çerçevesinde Afrika’daki yoksul ve enerjiye erişimi sorunlu olan bölgelerdeki insanların hayatını kolaylaştırmak amacıyla güneş enerjisiyle çalışan lamba üretti. Fiyatı 5 doların altındaki SM100 modeli güneş lambalarından 9 bin adedi Afrika ülkelerinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

9 BİN GÜNEŞ LAMBASI KARA KITAYA ULAŞTI
SolarAid CEO’su Nick Sireau, “10 yıl önce SolarAid’de çalışmaya başladığımda Afrika için üretilen lambaların fiyatı 25 dolardı. Geçen 10 yılda fiyatlar düştü ve SolarAid olarak dünyanın en ucuz maliyetli güneş lambasını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktan gurur duyuyoruz. Böylece Afrika’da evlerde artık gazyağı lambası kullanılmayacak. Gazyağı lambaları hem sağlığa zararlı hem de yangın çıkarma riski çok yüksek” dedi.

MİLYONLARCA EV AYDINLANIYOR
SolarAid, Ağustos 2016 tarihinden itibaren Uganda, Malawi ve Zambiya’da 9 bin adet güneş lambasının dağıtımını gerçekleştirdi. Nick Sireau, lambaların güneş ışığı ile şarj olduktan sonra 5 saatten uzun süre parlak ışık verdiğini belirterek “Lambayı masa lambası olarak kullanmak mümkün, ayrıca duvara da asılabiliyor. Dikdörtgen tasarımı sayesinde ayaklarından bağımsız olarak kullanılabiliyor ve ellerin serbest kalması gerektiğinde bir bantla kafa lambasına dönüştürülebiliyor” diye konuştu.

ÇOCUKLAR DERS ÇALIŞABİLSİN
Yingli Solar Avrupa Genel Müdürü Darren Thompson, ürettikleri lambanın gece karanlığında ışık vererek çocukların eğitimine de katkıda bulunacağını söyledi. Thompson, “Bu projede SolarAid için mümkün olabilecek en düşük fiyattan dayanıklı ve yüksek kaliteli güneş lambası üretmekten gurur duyuyoruz. Elektrikten yoksun yaşayan milyonlarca insanın yaşam kalitesi bu sayede artacak. Yingli Solar olarak ‘Herkes İçin Güvenilir ve Hesaplı Yeşil Enerji” misyonumuzu bu proje ile hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.