Başbakan Binali Yıldırım ile Pakistan Başbakanı Navaz Şerif başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı öncesi anlaşma imza törenine katıldı. Törende, Pencap Eyaleti ile Zorlu Holding arasında Mutabakat Muhtırası imzalandı. Törene Zorlu Holding yönetim kurulu başkanı Ahmet Nazif Zorlu da katıldı. İmzayı ise Zorlu Holding adına Yönetim Kurulu üyesi Olgun Zorlu attı. ( Emrah Yorulmaz - Anadolu Ajansı )

Pakistan’ın ilk rüzgar enerji santralinin yatırımcısı olan Zorlu Enerji, geçtiğimiz haftalarda imzaladığı 100 MW’lık güneş enerjisi yatırımına 200 MW’lık yeni bir proje daha ekliyor.
Bu yatırımla ilgili niyet anlaşması Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törende Başbakan Binali Yıldırım, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve her iki devletin yetkililerinin katılımı ile imzalandı. Törenine katılan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, “Yurtdışında yenilenebilir enerji alanında ilk yatırımımızı yaptığımız ülke olan Pakistan’da geleceğin en önemli enerji kaynaklarından biri olduğuna inandığımız güneş enerjisi alanında yatırımlarımızla büyümekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yaptığımız ve Pakistan Hükümeti tarafından 3 yıl sonra kabul edilen ilk ve en büyük yenilenebilir enerji başvurusu olan 100 MW’lık güneş enerjisi anlaşmamıza güç verecek bu yeni yatırımımızla, grubumuzun bölgedeki ticari alanını artırarak hedeflediğimiz büyümeye ulaşmayı ve Türkiye’nin bölgedeki gücünü artırmayı planlıyoruz. Bu bakımdan iki anlaşmanın da her iki ülke için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“PAKİSTAN YENİLENEBİLİR ENERJİ İÇİN MERKEZ”
Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak ise şunları söyledi: “Pakistan’da geçtiğimiz ay açıkladığımız 100 MW kurulu gücündeki Quaid-e-Azam projemize yenisini eklemek üzere önemli bir adım atıyoruz. Pakistan, bizim için dost ülke olmasının yanı sıra yenilenebilir enerji yatırımlarımızda önemli bir merkez. Pakistan’da ilk rüzgar enerjisi projesini hayata geçirmiş bir şirket olarak, güneş enerjisinde de referans projelere imza atmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Yine Pencap eyaletinde planladığımız yeni projemizle birlikte Pakistan’daki güneş enerjisi yatırımlarımızın kurulu gücünü 300 MW’ye ulaştırma hedefindeyiz.”
Zorlu Enerji, geçtiğimiz ay duyurduğu 100 MW kurulu gücündeki Quaid-e-Azam projesini bu yıl içinde hayata geçirmeyi hedefliyor.

Content Protection by DMCA.com
Önceki İçerikLeylekleri elektrik çarpmasından koruyan ekolojik yuva
Sonraki İçerikBeypiliç’e ‘iyi tarım’ ödülü

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz